Farklı ışık cihazları ve farklı uygulama teknikleri ile polimerize edilen bir posterior kompozitin mikrosertlik, polimerizasyon büzülmesi ve polimerizasyon esnasinda açığa çıkan ısı açısından değerlendirilmesi
The evaluation of microhardness, polymerization shrinkage and the heat released during polymerization of a posterior composite polymerized with different techniques and different light devices
- Tez No: 464779
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BUKET AYNA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Restoratif diş hekimliğinin amacı, doğru tanı ve tedavi planı sonucunda, dişlerde oluşan madde kaybının en ideal şekilde yeniden kazandırılmasıdır. Son yıllarda estetik restorasyonlara ilginin artması nedeniyle, kompozit rezinlerin dişhekimliği pratiğinde kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Işıkla sertleşen kompozit rezinler estetik restoratif uygulamalar için iyi bir alternatif olsalar da, bu materyallerin fiziksel ve kimyasal özellikleri monomerlerin polimerlere dönüşmesiyle yakından ilişkilidir. Son yıllarda ışıkla sertleştirme tekniklerinin yaygın şekilde kullanımı farklı tipte ışık kaynaklarının geliştirilmesine yol açmıştır. Estetik dental restoratif tekniklerdeki hızlı artış, çarpıcı şekilde rezin kompozitlerin polimerizasyonu için farklı ışık kaynaklarının üretimini de artırmıştır. Geleneksel olarak, ışıkla aktive edilen rezin esaslı kompozitler için en yaygın kullanılan quartz tungsten halojen (QTH) ışık kaynaklarıdır. Bu durumda kaynaktan oluşturulan ışık enerjisinin yalnızca küçük bir bölümü polimerizasyon için kullanılır ve büyük miktarda enerji ısıya dönüşür. Halojen lambaların kullanımındaki sorunları çözmeye bir alternatif olarak light emitting diode (LED) teknolojisini kullanan ışık kaynakları geliştirilmiştir. LED ışık kaynakları oldukça uzun ömürlü ve değişmez ışık şiddetine sahiptirler. Ayrıca infrared ışın oluşturmadıkları için, uygulandıkları objelerde ısı artışı çok az olduğu bildirilmiştir. Çalışmamızda; uzun yıllardan beri kullanılmakta olan QTH (Blue Luxcer) ışık kaynağı ile bunlara alternatif olarak geliştirilen 2. Nesil LED (HS-LED 1500) ve 3. Nesil LED (VALO) ışık kaynaklarının mevcut sekiz ışık uygulama modu kullanılarak, sadece ışıkla sertleşen ve 4 mm kalınlıkla polimerize olabilen bir posterior kompozitin (X-tra Fil) polimerizasyonu üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Işık cihazlarının kompozit rezininin polimerizasyonu üzerindeki etkileri; polimerizasyon büzülmesi, mikrosertlik ve polimerizasyon esnasında açığa çıkan ısı değişimi açısından değerlendirildi. Çalışmamızın birinci bölümünde video görüntüleme yöntemi kullanılarak 8 grubun polimerizasyon büzülme miktarları, ikinci bölümünde vickers yüzey sertliği ölçüm yöntemi kullanılarak mikrosertlik değerleri ve üçüncü bölümünde ise temassız ısı ölçüm yöntemi kullanılarak polimerizasyon esnasında kompozit rezin materyalinde meydana gelen ısısal değişim değerleri tespit edilmiştir. Polimerizasyon testimizde, çalışmamızda kulanılan kompozit rezinde en az polimerizasyon büzülmesi 2. Nesil LED ışık kaynağının soft-start modunda, en yüksek polimerizasyon büzülmesi ise 3. Nesil LED ışık kaynağının standart modunda meydana gelmiştir. Bu iki grup arasındaki farklılık istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Yüzey sertliği sonuçlarında ise en yüksek mikrosertlik değeri 2. Nesil LED ışık cihazının soft-start modunda, en düşük mikrosertlik değeri 3. Nesil LED ışık cihazının extra modunda görülmüştür. Bu iki grup arasındaki farklılık istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Alt yüzey sertlik değerlerinin, üst yüzey sertlik değerlerine oranında ise yalnızca 2. Nesil LED ışık cihazının standart ve soft-start modları ile yapılan polimerizasyon sonucunda bu oran %80'den büyük bulunmuştur. Polimerizasyon esnasındaki ısı artışı sonuçlarında ise; en az ısı artışı 2. Nesil LED ışık cihazının pulse-delay modunda, en fazla ısı artışı ise 3. Nesil LED ışık cihazının extra modunda gerçekleşmiştir ve bu iki grup arasındaki farklılık istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Estetik diş hekimliğinin en vazgeçilmez materyallerinden biri olan kompozit rezinlerin yeterli polimerizasyonunu incelemeyi hedefleyen bu tez çalışmamızda; ışık cihazlarının ve kompozit rezinler için yeni teknolojilerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamız sonucundaelde ettiğimiz verilere göre; ideal bir kompozit rezin ve ideal bir ışık cihazı önerebilmek için çok sayıda in-vitro çalışmaya ihtiyaç olduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
The aim of the restorative dentistry is; to reorganise the material loss of teeth in consequence of diagnose and treatment plan. Recently it has become widespread to use composite resins in dental practises due to increased concern in esthetic restorations. Altough the light cured composite resins are good alternatives for he esthetic restorative applications, the physical and chemical proporties have affliation with polimerizations of monomers. İn recent years, common usage of light cure techniques results in improvement of different types of light devices. The rapid increase of esthetic dental restorative techniques results in increase of different light devices production dramaticaly. Preditionaly halogen lambs have most common usage for he resin based composites. İn this type of lamb, only a small mount of light enery is used for polimerization and big amount of energy turns to heat. LED light devices have improved as an alternative to solve the problems of halogen lambs. LED light devices have macrobiotic and unvariable light intensity. Also, due to not producing infrared light, it's reported that very small amount of heat increasement has observed. In our study, for many years that are being used, QTH (Blue LUXCAR) light source with these developed as an alternative 2nd Generation LED (HS-LED 1500) and the 3rd Generation LED (VALO) light sources present eight light application mode was used. Only 4 mm thin and light-curing posterior composite (X-tra Fil) that can be polymerised was to evaluate the effects on polymerization. Light devices effects on the polymerization of composite resins; polymerization shrinkage, hardness, and heat generation during polymerization was evaluated for change. The first section video display method using eight groups polymerization shrinkage of quantities in the second part Vickers surface hardness measured by using microhardness values and the third section of the non-contact temperature measuring method during polymerisation using composite resin materials occurring in the thermal exchange values were determined. Composite resin, which is used in our study; at least polymerization shrinkage 2nd Generation LED light source soft-start mode, the high polymerization shrinkage of the 3rd Generation LED light source has occurred in the standard mode. This statistically significant difference was found between the two groups. Surface hardness results in the highest hardness values of the 2nd Generation LED device soft-start mode, the lowest hardness values of the 3rd Generation LED device was found in an extra mode. This statistically significant difference was found between the two groups. Lower surface hardness values, the ratio of the surface hardness of the standard and only 2nd Generation LED device made with soft-start mode, this ratio greater than 80% as a result of polymerization was found. After the temperature rise during polymerization; temperature increase of at least 2 generations of LED devices, pulse-delay mode, the maximum temperature rise of the 3rd Generation LED device was realized at an extra mode. This statistically significant difference was found between the two groups. Aesthetic dentistry is one of the most indispensable materials and composite resin polymerization adequate study aims to examine this thesis; light devices and the evaluation of new technologies for composite resins were investigated. Our study showed ideal composite resin and to recommend an ideal light device to numerous in-vitro studies are needed.