Multipl skleroz'da koku
Smell in multiple sclerosis
- Tez No: 464778
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAHİN ULU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Koku çok eski çağlardan kalma bir duyudur ve havada, suda veya karada yaşayan canlıların hemen hemen tamamında bulunur. İnsanlarda bu duyu sistemi yiyecek ve içeceklerin tadını almada, güvenli bir şekilde beslenmede ve hayat kalitesinde önemli bir yer tutar. Koku fonksiyonunun değerlendirme birçok parametre ile yapılmaktadır. Güncel testlerde değerlendirilen parametreler koku eşiği tespiti, koku diskriminasyonu ve koku identifikasyonudur. Koku duyusunda bozulma birçok hastalıkta görülebilir. Yine özellikle nörodejeneratif hastalıklarda koku duyusunda bozulma önemli bir bulgudur. Multipl skleroz da merkezi sinir sisteminin tekrarlayıcı ya da ilerleyici inflamatuar demyelinizan bir hastalığıdır. Literatürde multiple sklerozda da koku duyusunda bozulma olabileceğini bildiren çalışmalar vardır. Fakat multiple sklerozda koku eşikleri ile ilgili yapılmış yeterli çalışma bulunmamaktadır. Çalışmamızın amacı MS hastalarında koku eşiklerini değerlendirmek ve bu değerlerin yaş, cinsiyet ve hastalığın süresi ile ilişkisini tespit etmektir. Bu çalışma Afyon Kocatepe Üniversitesi Ahmet Necdet Sezer Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalında Ocak 2014 - Nisan 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya Ocak 2014 - Nisan 2014 tarihleri arasında Afyon Kocatepe Üniversitesi Nöroloji polikliniğinde takipli 35 MS hastası ve benzer demografik özelliklere sahip 20 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Çalışmaya alınan tüm hastalara genel KBB muayenesinin ardından NOSE skalası, görsel analog skala ve koku eşik testi uygulandı. Çalışmamızın sonucunda NOSE skalası ve görsel analog skala sonuçlarında değişim saptamadık.
Özet (Çeviri)
Smell is an ancient sense and nearly all living organisms of air, water or land have this sense. This sensory system in humans holds an important place in receiving the taste of food and beverages, taking nutrition safely and quality of life. Assessment of olfactory function is carried out by many parameters. Parameters evaluated in the current tests are odor detection threshold, odor discrimination and odor identification. Deterioration in the sense of smell can be seen in many diseases. Especially in neurodegenerative diseases, deterioration of the sense of smell is an important clue. Multiple sclerosis is a progressive relapsing inflammatory demyelinating disease of the central nervous system. In the literature there are studies reporting there may be impairment in the sense of smell in multiple sclerosis. But there are no adequate studies about the odor threshold associated with multiple sclerosis. The aim of our study was to evaluate the odor threshold and to determine the relationship of age, gender and duration of illness in MS patients. This study was conducted at the Afyon Kocatepe University, Ahmet Necdet Sezer Research and Application Hospital, Department of Otorhinolaryngology between January 2014 and April 2014. A total of 35 MS patients who were admitted to the Afyon Kocatepe University Neurology Polyclinic, and 20 healthy voluteers with similar demographic characteristics were included into our study. All patients included into the study underwent a general otorhinolaryngology examination, followed by the application of the NOSE scale, the visual analog scale and the smell threshold test. Based on our study results, we identified no differences with regards to the results of the NOSE scale and visual analog scale.