Mackey doğum memnuniyeti değerlendirme ölçeği Türkçe formunun geçerlik ve güvenirlik çalışması
The Turkish adaptation of validity and reliability of mackey childbirth satisfaction rating scale
  1. Tez No: 464812
  2. Yazar: NACİYE GELEBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN ÇEBER TURFAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu araştırma, Mackey Doğum Memnuniyeti Değerlendirme Ölçeği'nin Türkçe formunun geçerlik ve güvenirliğini belirlemek amacı ile yürütülmüş metodolojik türde bir araştırmadır. Araştırma, İstanbul ilinde Küçükçekmece ilçesinde bulunan Özel İstanbul Hospital hastanesinde 15.08.2013-15.03.2014 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, 15.08.2013-15.03.2014 tarihleri arasında doğum yapan, anne ve bebekte gebelik döneminde ve gebelik sonrası dönemde herhangi bir sağlık sorunu olmayan, sorunsuz vajinal doğum yapan, miyadında doğan sağlıklı bebeklere sahip, doğumunu hastane ortamında yapan, düşük riskli postpartum dönemde olan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 281 kadın oluşturmuştur. Araştırma için gerekli verileri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından oluşturulan 'Kadınları Tanıtıcı Özelliklere İlişkin Anket Formu' ve 1995 yılında Mackey tarafından geliştirilmiş 'Mackey Doğum Memnuniyeti Değerlendirme Ölçeği' kullanılmıştır. Mackey Doğum Memnuniyeti Değerlendirme Ölçeği'nin Türkçe formunun geçerliğini belirlemek için önce dil eşdeğerliği sağlanmıştır. İçerik geçerliğinde on uzman görüşüne başvurularak kapsam geçerlik oranı ve kapsam geçerlik indeksi hesaplanmış ve iki madde için Türkiye örnekleminde yanıt alınamadığı için ölçekten çıkarılmıştır. Ayrıca iki maddenin de KGO'ları yeterince yüksek bulunmadığı için tekrar uzman görüşlerine sunulmuştur. Toplam 30 madde üzerinden KGO sağlanmıştır (%80-%100). Yapı geçerliliğini ortaya çıkarmak için doğrulayıcı faktör analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research have been carried out with the aim of methodologically determine the reliability and validity of the Mackey Childbirth Satisfaction Rating Scale's in Turkish. The research was conducted in Küçükçekmece district of Istanbul, at Private Istanbul Hospital between August 15th 2013 to March 15th 2014. The research population consisted of 281 women who accepted to participate in the study, who gave birth between 15.08.2013 to 15.03.2014, mother and baby without any health problems during pregnancy and after pregnancy, smooth vaginal delivery, healthy full-term newborn babies, with the birth in a hospital setting, to be low risk in the postpartum period. At the research, the researcher's own creation 'Descriptive Characteristics Related to Women Survey Form' and 'Mackey Childbirth Satisfaction Rating Scale' was used. Initially the language equivalence has been ensured in order to define the validity of the Turkish form of Mackey Childbirth Satisfaction Rating Scale. Content validity rate and content validity index calculated and controlled by ten experts. Two of the items have been removed due to unresponsive Turkish sample. Also two more items controlled by experts due to their low Content Validity Ratio (CVR). CVR is provided over all 30 items (80%-100%). To sustain structural validity confirmatory factor analysis was used.