A Feasibility study on the implementation of computer aided statistical process control (SPC) for mechanical parts
  1. Tez No: 15534
  2. Yazar: MURAT ÜNAL ERGÜL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MACİT KARABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Gözlemlerden elde edilen sonuçlara göre bir veri tabanı kurularak bu veri tabanı, Turbo PASCAL VI dilinde hazırlanmış bir bilgisayar programına eklenmiştir. Bu paket, temel olarak bir başa - baş analizi yapar ve Bilgisayar Destekli İstatistiksel îşlem Kontrol sisteminin mevcut Kalite Kontrol sistemine uygulanması hakkında bir fikir verir Böylelikle, bu paket, adı geçen kalite kontrol sisteminin fizibilitesinde kullanılabilinir. Anahtar kelimeler : İstatistiksel İşlem Kontrol CÎÎO, Başa-baş Nokta, Kalite Kontrol Sistemi CKKSD, Muayane Yeterliliği, İşlem Yeterliliği. Bilim dalı sayısal kodu : 625.02.06 vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A FEASIBILITY STUDY ON THE IMPLEMENTATION OF COMPUTER AIDED STATISTICAL PROCESS CONTROL (SPC) FOR MECHANICAL PARTS ERğUl, Murat Ünal M.Sc. in Mechanical Engineering Supervisor : Asst. Prof. Mac i t KARABAY September 1991, £30 pages In this study, Computer Aided Statistical Process Control (SPC) methods are implemented to some chosen parts from three different Quality Control (QC) systems. By this way, all possible kinds of present QC systems are taken into consideration. In order to see the effects of the implementations, a series of observations are performed. illAccording to the results of the observations a database is constructed and this database is added to a computer program which is written in Turbo PASCAL VI language. This software mainly performs a break even point analysis and gives an idea about implementing Computer Aided SPC system to present QC systems or not. Therefore this software can be used for the feasibility study of the stated QC system. Key words Statistical Process Control (SPC), Break Even Point (BEP), Quality Control System (QCS), Inspection Capability (IC), Process Capability Science Codes : 625.02.06 IV