Structural analysis of current condition of Kosovo Yashar Pasha mosque and strengthening proposals
Kosova Yaşar Paşa camii mevcut durum yapısal analizi ve güçlendirme önerileri
- Tez No: 464811
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞURHAN AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Architecture, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restorasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
İçinde yaşadığımız dünyanın güzellikleri insanoğlu eliyle yapılmış bazı eşsiz yapılar ile bir kez daha vurgulanmaktadır. Bu değerli varlıkların korunması ve 'canlı' tutulaması gelecek nesillerin yararlanabilmesi için gereklidir. Osmanlı döneminin dünya tarihi mirasına bir katkısı olarak, Kosova'daki Yaşar Paşa Camii korunması gereken bu eşsiz yapılardan birisidir. Bu çalışmanın konusu, günümüzde ciddi güvenlik ve stabilite sorunları yaşayan 180 yaşındaki bu caminin mevcut taşıyıcı sisteminin analizinin yapılması ve cami için güçlendirme müdahaleleri önerilmesidir. Bilgisayar destekli sonlu eleman analizleri SAP 2000 programı kullanılarak gerçekleştirilmiş ve caminin mevcut durumunun değerlendirilmesi ve binanın yapısal sorunlarının belirlenmesi için kullanılmıştır. Bu analizler için gereken malzeme karakteristikleri gibi parametreler A Proje tarafından Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TIKA) için hazırlanan dokümanlardan alınmış viii olup programa tanıtılmıştır. Bu analizler, caminin kendi ağırlığı ve sismik yüklerle gerçekleştirilmiş ve bu analizler ışığında güçlendirme müdahalaleri önerilmiştir. Bunlara ek olarak, tezin yazarının önerilerinin yanı sıra, A Proje ve Predrag Gavrilovic tarafından cami için önerilen iki farklı güçlendirme metodu da çalışmada dikkate alınmıştır. Bu üç müdahale önerisi çağdaş kriterlere uygunluk açısından incelenmiştir. Son olarak, bu güçlendirme metodlarının verimlilik ve etkinliği değerlendirilmiş ve sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The beauty of the world we live in is highlighted by a number of unique structures made by the hands of mankind. These valuable assets need to be protected and kept 'alive' for the benefit of the upcoming generations. As an important contribution of the Ottoman era to the world's architectural heritage, Yashar Pasha Mosque in Kosovo is one of these unique structures in need of protection and conservation. The subject of this study is to analyze the current structural system of the building and to suggest strengthening interventions for this 180 years-old mosque which encounters severe safety and stability problems as of today. Computer aided finite element analyses were performed through SAP 2000 software and were used to assess the current status of the mosque and to determine the structural problems of the building. The parameters required for these analyses such as material characteristics are obtained from the documents prepared by A Proje for Turkish Cooperation and Coordination Agency (TIKA) and are introduced to the software. These analyses have been conducted under self-weight of the mosque and seismic loadings and in accordance with these analyses, the strengthening interventions are proposed. Additionally, beside the proposal of the author, two different strengthening methods that are proposed for the mosque by A Proje and Predrag Gavrilovic are also taken into consideration in the study. These three intervention proposals are investigated in order to decide the most appropriate method with respect to contemporary criteria. Lastly, the performance and effectiveness of these strengthening methods are evaluated and the results are discussed.