Mehmet Asım Efendi para vakfı muhasebesi
The accounting of Mehmet Asım Efendi cash waqf
- Tez No: 464827
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KALA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Para vakıflarının vakıf sistemi içerisindeki yeri ve muhasebe sistemlerinin incelendiği bu çalışmada konuya kaynaklık eden belgeler İstanbul Müftülüğü Meşihat Arşivinden elde edilen 1680, 1682, 1684, 1686, 1687 ve 1700 numaralı muhasebe defterlerdir. Osmanlı medeniyetinin mütemmim cüzi sayılan vakıfların, sosyo-ekonomik olarak en etkin olan nev'ilerinden biri de para vakıflarıdır. Bankacılığın olmadığı, kredi kurumu ciheti ile kredi ihtiyacını karşılayacak kurumsal yapıların az olduğu ve faizin yasak olduğu bir sistem içerisinde para vakıfları bu gereksinmeyi karşılamaya çalışmışlardır. Bu çalışmada para vakıflarının tarihi gelişimine değinildikten sonra muhasebe defterleri ışığında ilgili dönemin yansıtımı yapılarak para vakıflarının işleyiş ve etkinliği açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study Cash Waqf's (foundations) place that they take in the waqf system and their accounting systems investigated towards accounting books obtained from“ İstanbul Müftülüğü Meşihat Arşivi”( İstanbul Muftiate Mesihat Archive) which have Archive number of 1680, 1682, 1684, 1686, 1687 and 1700. One of the most Socio-economicaly effective kind of waqf's, which considered as“ suplementary part”of the Ottoman civilation, is cash waqfs. İn the system which dosen't have banking operations and has no credit institutions can provide credit demands and charging interest was banned, cash waqfs was providing credit for person's who need it. In this study also after refering historical evolution of cash waqfs, projection of related period had been made in the light of accounting books to betterly explain mechanism and efficiency of cash waqfs.