Sigara içen ve içmeyen klinik dışı popülasyonda obsesif kompulsif belirtilerin,impulsivitenin ve aralarındaki bağlantının araştırılması
Comparing obsessive-compulsive symptoms and impulsivity between smokers and non-smokers and estimate their correlations between these two variables in non-clinical
  1. Tez No: 464831
  2. Yazar: BANU DİRİCE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZ TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada sigara içen ve içmeyen klinik dışı popülasyonda obsesif kompulsif belirtilerin, impulsivitenin ve aralarındaki ilişkinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklemini araştırma kriterlerine uyan ve İstanbul'da yaşayan 169 birey oluşturmaktadır. Veriler, 7 Şubat 2014 – 5 Mart 2014 tarihleri arasında toplanmıştır. Verilerin toplanmasında, Demografik Soru Formu, Barratt Dürtüsellik Ölçeği-11 (BDÖ-11), Padua Envanteri (PE) ve Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi (FNBT) kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Kruskal Wallis, Mann Whitney U, Bağımsız Gruplarda T testi ve Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Katılımcıların 90'ını (%53.3) erkekler ve 79'unu (%46.7) kadınlar oluşturmaktadır. Grubun yaş ortalaması 30.52 ± 9.09 dur. Bireylerin yaşı (p=.000), cinsiyeti (p=.000), medeni durumuyla (p=.004 ) sigara kullanma durumları arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuşken, eğitim değişkeninde anlamlı bir ilişkiye rastlanmamıştır. Sigara içmeyenlerde de impülsivite ile kompülsivite arasında ilişki gözlenmiştir; ama sigara içenlerde impülsivite ile kompülsivite arasındaki pozitif korelasyon daha yaygın ve kuvvetlidir. Ruminasyon ve kesinlik, impüsivitenin (dikkat, motor ve plan yapmama) bütün türleriyle, dürtüler ise impülsivitenin dikkat alanıyla ilişkilidir. Bağımlılığın şiddeti, impülsivitenin sadece motor bileşeniyle ilişkilidir. Kontrol ve tekrar kompülsiyonları bağımlılık şiddetiyle negatif yönde ilişkilidir. Bağımlılık şiddeti erkeklerde dürtüsellikle pozitif korelasyon gösterdiği halde kadınlarda ikisi arasında herhangi bir ilişki yoktur. Erkeklerde bağımlılık şiddeti kesinlik kompülsiyonlarıyla pozitif yönde ilişkilidir. Kadınlarda, ruminasyon, kontrol ve kesinlik kompulsiyonları bağımlılık şiddetiyle negatif yönde ilişki göstermektedir. Sonuç olarak, dürtüsellik, sigara kullanımını başlatan bir etken değildir, ama sigara içenlerde, bağımlılığın şiddetini arttıran bir faktördür. Bütün bireylerde impulsivite-kompulsivite bağlantısı olmasa da bu bağlantıyı gösteren kişilerde nikotin kullanımına yatkınlık olabilir veya nikotin kullanımı, impulsivite kompülsivite ilişkisini pekiştirebilmektedir. Bu araştırma, klinik dışı popülasyonda, sigara içme davranışı, dürtüsellik ve kompulsivite arasındaki ilişkiyi inceleyen ilk çalışmadır. Literatürde konuya ilişkin oldukça az sayıda araştırma bulunmakta olup, mevcut karmaşık ilişkiyi çözebilmek için daha fazla istatiksel değerlendirmeye gerek görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study was to compare obsessive-compulsive symptoms and impulsivity between smokers and non-smokers and estimate their correlations between these two variables in non-clinical populations. The sample of the study consists of 169 people matching research criteria and living in İstanbul. Data was gathered between 07 February 2014 and 05 March 2014. Demographic Question Form, Barratt Impulsivity Scale (BIS-11), Padua Inventory (PI), Fagerström Nicotine Dependence Test (FTND) were used in the process of data gathering. Kruskal Wallis, Mann Whitney U, Independent Samples T test and Correlation analysis were used in data evaluation. 90 (%53) of all participants were male and 79 (%46.7) of them were female. The mean age of the patients was 30.52 ± 9.09. There is a statistically significant relationship among smokers and non- smokers according to variables of age (p=.000), sex (p=.000) and marital status (p=.004), but there is no significant relationship related to education. There is a correlation between impulsivity and compulsivity in nonsmokers, but positive correlation is stronger in smokers. Rumination and certainty is associated with non-planning, attentional and motor impulsivity. Impulses are only related to attentional impulsivity. The severity of addiction is only related to motor impulsivity. Control and repetition compulsions are negatively related to severity of addiction. Impulsivity is positively correlated with severity of addiction in men, but not in women. Only certainty compulsions are related to addiction of severity in men. Rumination, control and certainty compulsions are negatively associated with severity of addiction in women. To sum up, impulsivity is not a reason to start smoking; but it increases severity of addiction in smokers. Impulsivity-compulsivity relationship is not found in all participants. Participants that have been seen the impulsivity-compulsivity correlation have a predisposition to nicotine or nicotine strengthen the connection between impulsivity and compulsivity. This is the first study to investigate the obsessive- compulsive symptoms and impulsivity between smokers and non-smokers in non-clinical populations. Because, only a few studies have been conducted about this issue so far, more statistical evaluations are required to be able to elucidate the complex relationship among smoking, impulsivity and compulsivity.