Müzedeki halkbilimsel nesnelerin göstergebilimsel çözümlemeleri (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti örneği)
Semiotic analysis of folkloric objects i̇n museum (Turkish Republic of Northern Cyprus example)
  1. Tez No: 464832
  2. Yazar: FATMA GİRİTLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÇAKIR İLHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Halk Bilimi (Folklor), Education and Training, Fine Arts, Folklore
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimin Kültürel Temelleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu araştırmanın genel amacı; halkbilim, göstergebilim ve sanat eğitimi alanları arasında ilişki kurmak, halkbiliminin somut ürünleri olan müzelerdeki halkbilimsel nesneleri göstergebilim yöntemiyle çözümlemek ve nesnelerin sanat eğitiminde kullanım olanaklarını ortaya koymaktır. Tarama modelinde betimsel bir araştırma olarak tasarlanan çalışmada, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Eski Eserler ve Müzeler Dairesi denetim ve gözetiminde bulunan“Harup Ambarı ve Kıbrıs Evi Müzesi”çalışma grubu olarak seçilmiştir. Araştırmanın verilerinin toplanma sürecinde yapılan literatür ve envanter taraması sonucunda müzede sergilenmekte olan Kıbrıslı Türklere ait halkbilimsel nesneler belirlenmiştir. Kıbrıs'ta 19. yüzyıl sonlarına kadar kullanılan halkbilimsel nesnelere yer verilen Harup Ambarı ve Kıbrıs Evi Müzesinde, genel olarak Kıbrıs'ın tarımsal yaşamı, günlük ev yaşamı, giyim ve süslenme, beslenme ve mutfak kültürü ve dokumacılık zanaatı gibi geleneksel yaşam alanlarına ilişkin etnografik nesnelerin sergilendiği saptanmıştır. Araştırma kapsamında toplam 301 adet olduğu belirlenen müzedeki halkbilimsel nesneler arasından“Harup”teması kapsamında seçilen 5 nesne (köfün, küp, bakır tencere, taş ocak, iskemle) göstergebilim yöntemi ile çözümlenmiştir. Çözümleme aşamasında Paris Göstergebilim Okulunun çözümleme yönteminden yararlanılmıştır. Halkbilimsel nesnelerin göstergebilim yöntemi ile çözümlenmesi sonucunda nesnelerin; malzeme ve yapım teknikleri, oluşturucu göstergeler ve göstergeler arasındaki ilişkiler, düz ve yan anlamlar, kişi zaman ve uzam öğeleri, karşıtlıklar ve sergileme biçimlerine ilişkin ortaya çıkan izlek, anlam, derin anlam ve metinler arası ilişkilerinin ortaya çıkarılabileceği sonucuna varılmıştır. Buna ek olarak maddi kültür değerlerinin ve aynı zamanda kültürel belleğin parçaları olan müzedeki halkbilimsel nesnelerin göstergebilim yöntemi ile çözümlenmesinin, nesnelere ait anlamların bütünlüklü bir biçimde ortaya konulabilmesinin yanı sıra, nesnelerin anlamlandırılma süreçlerinin işleyişi ile nesnelerin derinliğinde nasıl bir ilişkiler zincirine sahip olduğunu da ortaya çıkarabileceği sonucuna varılmıştır. Araştırma kapsamında Harup Ambarı ve Kıbrıs Evi Müzesindekihalkbilimsel nesnelerin göstergebilimsel sonuçları ve KKTC'de uygulamada olan Hayat Bilgisi 1 ve 2. sınıf ders programının incelenmesi sonucunda, halkbilimsel nesnelerin göstergebilimsel çözümlemelerinin, Hayat Bilgisi ders programının 3 farklı teması kapsamında yer alan, konular, kavramlar ve kazanımlara uygun olarak müzede eğitim etkinlikleri kapsamında toplam 26 farklı kullanım olanağının olduğu sonucuna varılmıştır. Halkbilimi ve sanat eğitimi alanlarının karşılıklı olarak birbirlerinin kaynaklarından beslenerek eğitim süreçlerinde kullanılmasının, her iki alana ve günümüzün gereksinim duyduğu duyarlı insanın yetiştirilme sürecine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The overall purpose of this research is to establish a connection between folklore, semiotics and art education, to analyze, through semiotics, the folkloric objects in museums, which are the concrete products of folklore, and to present the possibilities of using these objects in art education. The study was designed as a descriptive research in the scanning model and as the study focus group“Carob Silo and Cyprus House Museum,”which is under the control and observation of Turkish Republic of Northern Cyprus Directorate of Ancient Arts and Museums, was chosen. As a result of the literature and inventory research during the data collection process of the study, folkloric objects, displayed in the museum, belonging to Turkish Cypriots were identified. It was observed that in the Carob Silo and Cyprus House Museum, where folkloric objects used in Cyprus until the end of 19th century are displayed, the exhibit includes ethnographic objects related to traditional life spheres such as agriculture, daily life, clothing and accessories, nutrition and food culture and weaving. Among the 301 folkloric objects displayed in the museum 5 objects (large wicker basket, earthenware jar, copper pot, stone stove, wicker chair), chosen along with the“Carob”theme, were analyzed semiotically as a part of this study. Analysis method of Paris School of Semiotics was used during the analyzing process.As a result of the semiotic analysis of the folkloric objects it was concluded that the following connections regarding the objects could be made; material and manufacture techniques, association between formative signs and signs, denotations and connotations, elements of person time and space, contrasts and themes, meanings and deeper meanings regarding ways of exhibition, and intertextual associations. In addition to this, it was concluded that along with presenting the meanings of the objects as a whole the semiotic analysis of folkloric objects in the museum, which are the pieces of material cultural values and cultural memory, might illustrate what sort of an association chain there is between the workings of the interpretation process of the objects and depth of the objects. As a result of the semiotic results of folkloric objects in Carob Silo and Cyprus House Museum and the investigation of 1st and 2nd year Social Sciences current course curricula in TRNC it was concluded that the semiotic analysis of folkloric objects present a total of 26 different uses for in-museum education activities in line with subjects, concepts and achievements existing within the 3 different themes in the Social Sciences course curricula. It is believed that the utilization of folklore and art education in educational processes, while they feed reciprocally from each other's sources, will contribute to both fields and to the raising of the sensitive and aware individual sought for today.