Sosyolojik eleştirel açısından Hesenê Metê'nin romanları
A social criticism of Hesenê Metê's novels
  1. Tez No: 464839
  2. Yazar: BANGEEN IBRAHİM HAMİ KOCHER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAROUK ISMAIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Yaşayan Diller Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Birebir Sosyoloji- özellikle Novel- toplum ve edebiyat arasındaki diyalektik bağlantının üzerine odaklanan yeni ve çağdaş kritik analizler biridir. eleştirmenlerin hedefi bu bağlantıları belirlemek ve edebi ve sosyal görevleri netleştirmek için oldu. Buna göre, eleştirmenler her şair, yazar ya da romancı işin edebi bir parça yazıyor konuda vurguladı ölçümlerin şekillenme ve sosyolojik değerler onun / onu edebi çalışmalarında yansıtmalıdır. başlıklı bugünkü mektupta, (Hasan Mata'nın romanlarının bir sosyal elestiri), biz sosyal kalkınma ve edebi üretim, özellikle romanın arasında edebi sosyoloji kavramları göstermek kritik teorilerini ele aldı. Kürt edebiyatı, özellikle roman, bu kritik araştırmalardan elde mahrum edilmemelidir. Böylece, Hasan Mata, bir romancı olarak, ölçümler ve sosyolojik değerler onun dört romanları arasında (Labiranta Jinan, Tofan, Gotnen Gonahkar, Dire Li) kritik değerleri aşağıdaki olsun ya da olmasın düzenlemesinde odaklanarak oldu.
Özet (Çeviri)
Literal Sociology- especially Novel- is one of the new and contemporary critical analyses that focuses on the dialectical connection between society and literature. The goal of critics was to specify those connections and clarify the literary and social duties. Accordingly, the critics emphasized on the matter that each poet, writer or novelist when writes a literary piece of work, the embodiment of measurements and the sociological values should reflect in his/her literary work. In the present letter, titled (A social criticism of Hassan Mata's novels), we discussed the critical theories which demonstrate the concepts of literary sociology that is between social development and literary production, specifically novel. Kurdish literature, particularly novel, should not be deprived from these critical researches. Thus, Hassan Mata, as a novelist, was focusing on the embodiment of the measurements and the sociological values among his four novels (Labiranta Jinan, Tofan, Gotnen Gonahkar, Li Dire) whether following the critical values or not.