Kamu ve özel sektör yöneticilerinin yönetimsel narsisizm düzeylerinin karşılaştırılması
comparison of the managerial narcissism level of public and private sector managers
  1. Tez No: 464846
  2. Yazar: TÜBA ÖNDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ABACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Narsisizm literatürde genellikle kendine karşı aşırı bir sevgi duyan, kendini önemli, görkemli ve otoriter hisseden insanı ifade eden bir terim olarak kullanılır. Aynı zamanda narsisizmin çevresel faktörlerle beslenebileceği de literatürde karşımıza çıkmaktadır. İş hayatı da bu çevresel faktörlerden biridir. Son zamanlarda, özellikle uluslararası literatürde narsisizmin örgütlere nasıl yansıdığına dair araştırmalarda artış görülmektedir. Yapılan araştırmalar narsisizmin yönetici pozisyonundaki kişilerde görülmesinin örgütlere avantaj ve dezavantaj sağladığı görülmüştür. Yapılan araştırmalarda ayrıca; narsisist kişilerin zor ve stresli işlerde, kaos ortamlarında daha yüksek performans gösterdikleri ve bu sebeple iş seçimlerinde de başarı ya da başarısızlığın sonuçlarının daha büyük profile sahip olduğu işleri tercih ettikleri sonuçlarına ulaşılmıştır. Çalışma; işleyiş ve amaçsal farklılıklara sahip iki sektör olan kamu ve özel sektörde çalışan yöneticilerin yönetimsel narsisizm düzeylerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda, kamu ve özel sektör yöneticilerini kapsayan çalışma grubu İstanbul ve Diyarbakır ili içerisindeki bazı üretim, sağlık, iklimlendirme ve soğutma, belediye ve eğitim alanlarında faaliyet gösteren büyük, orta ve küçük ölçekli işyerlerinden seçilmiştir. Araştırma kapsamında ortalama, standart sapma vb. tanımlayıcı istatistiklerden, bunun yanı sıra bağımsız T testi ve ANOVA'dan yararlanılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda kamu ve özel sektör yöneticilerinin yönetimsel narsisizm düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Elde edilen bulguların oldukça yeni olmakla birlikte, son derece çarpıcı oldukları ifade edilebilir. Kamu ve özel sektör yöneticilerinin demografik özelliklerinin yönetimsel narsisizm düzeyleri arasında ilişki olup olmadığı incelenmiştir. Analizler sonucunda elde edilen bulgulara bakıldığında; kamu sektörü yöneticilerinde kadınların erkeklere göre yönetimsel narsisizm düzeyinin daha yüksek olduğunu gösteren sonuçlarla karşılaşılmıştır. Diğer demografik özellikler ile yönetimsel narsisizm düzeyi arasındaki ilişkiler ile ilgili anlamlı bir farklılık elde edilememiştir.
Özet (Çeviri)
In literature Narcissism often used as a generic term referring to a human being who has excessive self-love, who feels himself/herself self-important, pompous and authoritarian. Furthermore, it could be seen in literature that Narcissism could also be effected by environmental factors, such as business life. Recently, especially in the international literature, there is an increase in researches about the reflection of Narcissism on organizations. According to researches, when the people in managerial positions has Narcissist behaviors, it has both advantages and disadvantages for the company. In addition, according to researches, narcissistic individuals show higher performance in difficult and stressful jobs and chaotic environments. Therefore, they prefer risky jobs, such as their actions has bigger consequences. The aim of this study is to compare the managerial narcissism level of managers from two different sector; private and public sector, which has operational and teleological differences. To that end, the sample group - including executives from public and private sector- are selected from large, medium and small scale companies in Istanbul and Diyarbakır from sectors such as manufacturing, health, air-conditioning, public administration and education. Such descriptive statistics as mean, standard deviation as well as reliability analysis, independent T test and ANOVA have been made use of within the scope of the research. . The results suggest that there is considerable differences between the level of managerial narcissism of public and private sector executives. Although the data acquired is rather recent, it would not be wrong to claim that they are striking. Furthermore, the effect of demographical characteristic of public and private sector executives has also been investigated, and as a result of analysis when considering the data obtained, the level of managerial narcissism of women executives in public sector is higher then men executives in public sector. There is no other significant correlation between demographical characteristic and managerial narcissism.