Atorvastatin ve gemfibrozilin fare korpus kavernozum dokusu üzerine akut etkileri
Acut effect of atorvastatin and gemfibrozil on mouse corpus cavernosum tissue
- Tez No: 464845
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE KADIOĞLU DUMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Kardiyovasküler hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların bir çoğu erkeklerde ereksiyonu olumsuz yönde etkilemektedir. Bu çalışmada farklı hipolipidemik etki mekanizmalarına sahip atorvastatin ve gemfibrozilin fare ortamda korpus kavernozum dokusunun erektil mekanizmaları üzerine etkileri in vitro ortamda araştırılmıştır. Fare korpus kavernosum dokuları ketamin ve ksilazin anestezisi altında çıkarıldı. %95 O2+%5 CO2 karışımı ile gazlandırılan, Krebs solüsyonu içeren, 37 ºC sabit sıcaklıkta tutulan 30 ml'lik organ banyolarına yerleştirildi. 500 miligramlık istirahat gerilimi altındaki dokulara 90 dakikalık dengeleme süresi sonunda deney protokolleri uygulandı. Atorvastatin ve gemfibrozil korpus kavernosum dokusu üzerinde doğrudan kasıcı veya gevşetici bir etki göstermedi. Her iki ilaç fenilefrinle ön kasılma oluşturulmuş dokularda doza bağımlı gevşetici etki gösterdi. Atorvastatine bağlı gevşetici etkiler L-NAME ile %40 inhibe olurken atropinle tama yakın inhibe oldu. Gemfibrozile bağlı gevşemeler ise hem L-NAME ile hem atropin ile tama yakın inhibe edildi. Asetilkolin, nitroprusiyat ve EAS'ın oluşturduğu gevşeme yanıtları her iki ilaç tarafından da değiştirilmedi. Sonuçta her iki ilaç da korpus kavernozum dokusu üzerinde benzer etkiler göstermiştir. Atorvastatin ve gemfibrozil bu etkilerini özellikle endotel kaynaklı NO aracılı oluşturmaktadır.Tüm sonuçlar değerlendirildiğinde atorvastatin ve gemfibrozilin erektil mekanizmalar üzerine olumsuz etkiler yapmadığı gibi aynı zamanda yararlı da olabileceği öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
Most of the drugs used in the treatment of cardiovascular diseases cause unfavourable effects on erectile functions. In this study, the effect of atorvastatin and gemfibrozil, which has different hypolipidemic mechanisms of action, on the erectile functions observed in mouse corpus cavernosum tissues are evaluatedin vitro. Mouse corpus cavernosum tissues are dissected under ketamine and xylazine anesthesia. Vessels were suspended in 30 ml organ baths filled with Krebs solution and aerated with carbogen (95% O2, 5% CO2) at 37°C. A initial tension of 500 mg was applied to the suspended tissue strips. After a stabilisation period of 90 minutes, the protocols were applied to the tissue. Atorvastatin and gemfibrozil showed no direct contractile or relaxant effect on corpus cavernosum tissues. Both drugs caused a dose –dependent relaxation in tissues precontracted with phenylephrine. While the relaxant effect of atorvastatin is inhibited 40% by L-NAME, this relaxations are totally inhibited by atropine. The relaxations caused by gemfibrozil are inhibited both by L-NAME and atropine. No change was observed in responses of the tissues to acethylcholine, nitroprusside and electrical field stimulation when incubated with atorvastatin or gemfibrozil. As a conlusion, both drugs showed similar effects on corpus cavernosum tissues. Atorvastatin and gemfibrozil caused these effects via endothelial nitric oxide. When all the results are evaluated, not only the two drugs showed no unfavorable effects but also may have some beneficial effects on erectile functions.