Ortodontik apareylerde kullanılan gümüş lehim ve lazer lehimin, farklı ağız gargaralarındaki metal iyon salınımının karşılaştırılması
Comparision of metal ion release from silver soldering and laser welding in different types of mouthwashes
- Tez No: 464853
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM NALBANTGİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada, ortodontik tedavi sırasında laboratuvarda hazırlanan apareylerin yapımında kullanılan gümüş lehim ve lazer lehim yönteminin, farklı içerikli ağız gargaralarında gerçekleştirdikleri metal iyon salınımının in-vitro olarak karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Çalışmamız için gümüş lehimle ve lazer lehimle birleştirilmiş toplam 72 adet örnek hazırlanmıştır. Örnekler %0,05 (225 ppm Fˉ) sodyum florür (NaF) içeren (Colgate Total Profesyonel Diş Eti Sağlığı®) gargara, %0,022 (100 ppm Fˉ) sodyum florür ve alkol (NaF+alkol) içeren (Listerine®) gargara, %0,12 klorheksidin (CHX) içeren (Andorex®) gargara ve yapay tükürükten oluşan çözeltilerde bekletilmek üzere dört çalışma grubuna ayrılmıştır. Örneklerden 8 tanesi yüzeylerindeki morfolojik değişimlerin taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile incelenmesi amacıyla ayrılmıştır. Kalan 64 adet örnek ise çözeltilerde 24 saat süre ile bekletilmiştir. 24 saatin sonunda lehim örnekleri çözeltilerden çıkarılmıştır. Örneklerden çözeltilere salınan metal iyonu miktarı indüktif olarak eşleştirilmiş plazma kütle spektrometresi (ICP-MS) ile ölçülmüştür. Elde edilen değerler parts per billion (ppb) cinsinden kaydedilip, çözeltiler arasındaki ve lehim yöntemleri arasındaki metal salınım miktarı farkları hesaplanmıştır. Elde edilen veriler NCSS (Number Cruncher Statistical System, Utah, USA) 2007 istatistiksel yazılım programı ile istatistiksel olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
COMPARISION OF METAL ION RELEASE FROM SILVER SOLDERING AND LASER WELDING IN DIFFERENT TYPES OF MOUTHWASHES The object of this in-vitro study is to compare the amount of metal ion release within various mouthwashes from silver soldering and laser welding that are used in laboratorial manufacturing of orthodontic appliances. A total of 72 samples, half laser welded and half silver soldered, were prepared for this study. These samples were split into four equal groups where they were submerged into %0,05 (225 ppm Fˉ) sodium fluorid (NaF) (Colgate Total Professional Gingival Health®) mouthwash, %0,022 (100 ppm Fˉ) sodium fluorid and alcohol (NaF+alcohol) (Listerine®) mouthwash, %0,12 klorheksidin (CHX) (Andorex®) mouthwash and artificial saliva respectively. Eight of the samples were allocated to evaluate the morphological changes on their surfaces via scanning electron microscope (SEM). The remaining 64 soldered and welded samples were kept in solutions for 24 hours and removed thereafter. Subsequently, metal ion release from samples were measured with Inductively Coupled Plasma – Mass Spectrometer (ICP-MS). Measurement values were recorded in parts per billion (ppb) and differences between the amount of the ion release of solutions of the welding/soldering method were calculated. Statistical analysis of the data were calculated by NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 Statistical Software (Utah, USA).