Civilian responses to military involvements in politics: A comparison of the 1997 and 2007 cases in Turkey
Siyasete askeri müdahalelere sivil tepkiler: Türkiye'de 1997 ve 2007 vakaları karşılaştırması
  1. Tez No: 464854
  2. Yazar: ZEYNEP ÖZER POLAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA YAPRAK GÜRSOY DİPŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ulus – devletin kuruluşundan bu yana Türk siyasetindeki en önemli aktörlerden biri olmuştur. TSK kendisini, devletin, Kemalizmin ve laikliğin bir muhafızı; ülkenin düzeni korumaktan sorumlu olan kurumu olarak algılamıştır. Bu anlamda, siyasi hayata birçok kez müdahale etmiştir. 1960 ve 1980 yıllarında, sivil siyasal yaşam üzerinde çok ciddi etkileri olan darbeler düzenlemiş, buna ek olarak, 1971, 1997 ve 2007 yıllarında üç muhtıra yoluyla, görevlerini hala ciddiye aldıklarını göstermiştir. Tüm müdahaleler, Türk siyasi yaşamını derinden etkilemiştir. Bu müdahaleler, partilerin yasaklanmasına, anayasanın yeniden yazılmasına, siyasi hayatın bitmesine ve hatta politikacıların idamlarına neden olmuştur. Ancak, 2007 yılındaki son müdahalede, orduya karşı benzersiz tepkiler oluşmuş ve sonrasında siyasi yaşamda bir değişiklik olmamıştır. Bu tezin amacı, TSK'nın son iki muhtırasına odaklanarak, sivil asker ilişkileri konusunda Türk siyasi hayatında nelerin değiştiğini tespit etmektir.
Özet (Çeviri)
The Turkish Armed Forces (TAF) had been one of the most important players in Turkish politics since the foundation of the nation-state. The TAF had always perceived itself as the protector of the state, a guardian of the Kemalism and secularism and the institution responsible for maintaining the order of the country. In that sense, they intervened in political life several times. Between 1960 and 1980, they staged coups which had very serious effects on civil political life. In addition, through three memorandums in 1971, 1997 and 2007, they showed that they continued to take their duty seriously. All interventions affected Turkish political life deeply. These interventions resulted in banned parties, rewritten constitutions, extinguished political life, and even executed politicians. However, the reactions to the last one in 2007 were unique and nothing changed afterwards. The aim of this thesis is to identify what changed in Turkish political life regarding the civil military relations by focusing on the last two memorandums of the TAF.