Basınç ülserleri tedavi maliyetleri etkililik analizi; Konvansiyonel ve modern yara bakım tedavi maliyetlerinin karşılaştırılması
The cost analyse of pressure ulcer treatment; The cost comparison of conventional and modern care treatment
  1. Tez No: 464883
  2. Yazar: ZEHRA ESİN GENCER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDİNÇ ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Basınç ülseri, yataklı tedavi kurumları için önemli bir kalite indikatörü ve gözden kaçan bir maliyettir. Hastanede kalış süresi, tedavi süresinin uzaması ve özel bakım gerektirmesi maliyeti artıran başlıca nedenlerdir. Basınç ülseri, kolay önlenebilmesine rağmen önemli bir sorun olmaya devam etmektedir. Çalışmanın amacı, basınç ülserinin tedavi maliyetlerine etkisini analiz etmek; tedavi yöntemleri ve evrelerine göre maliyetleri hesaplayarak önleyici faaliyetlerin önemini vurgulamaktır. Tanımlayıcı olarak yapılan araştırmanın evrenini, Mayıs 2012-Mayıs 2013 tarihleri arasındaki bir yıllık dönemde, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi klinikleri ve yoğun bakımlarında takip edilen basınç ülserli hastalar (N:569) oluşturmuştur. Hastalarla ilgili gerekli dokümanlar ve hastane arşivinden elde edilen veriler excel programında kaydedildi. Tedaviler ve maliyetlerle ilgili kullanılacak bilgiler sınıflandırıldı, hesaplamaları yapıldı. Veriler SPSS 16 Windows programına aktarıldı. Hastaların demografik özellikleri tanımlayıcı istatistik olarak analiz edildi. Ayrıca karşılaştırmalı analizler için t testi, varyans ve post hoc yöntemleri uygulandı. Basınç ülserli vakalarda ortalama günlük yatış maliyeti 206 TL, günlük toplam maliyet 610 TL, vaka başına toplam maliyet 13.316 TL, 569 vakanın toplam maliyeti ise 7.577.043 TL olarak hesaplanmıştır. Modern yara bakım ürünleriyle tedavi maliyetinin (193 TL), konvansiyonel tedavi maliyetine (56 TL) göre yüksek olduğu tespit edilmiştir. Hastanede kalış gün sayısı, modern yara bakım ürünleri kullanılanlarda konvansiyonel tedavi alanlara göre 2 gün daha kısadır. Başlangıç evrelerindeki maliyetin ileri evrelerdeki vakalara göre daha düşük olduğu bulunmuştur. Çalışmadan elde edilen insidans oranına göre Türkiye'de yılda 308.796 hastada basınç ülseri gelişebileceği; maliyetinin ise yaklaşık 4 milyar 112 milyon TL olacağı tahmin edilmektedir. Önleyici faaliyetlerin geliştirilmesi, sağlık personelinde farkındalık yaratılması ve vakaların erken tespiti basınç ülserlerinden kaynaklanan mali kayıpları oldukça azaltacaktır.
Özet (Çeviri)
Pressure ulcer is an important quality indicator and an overlooked cost burden for hospital. Prolongation of hospital stay duration of treatment and also the required special care are the main causes of increasing cost. Pressure ulcer continue being a major problem despite of the possibility of getting prevented by simple. The aim of this study is to analyse the impact of the pressure ulcer treatment costs and to emphasize the importance of the preventive actions by calculating costs. The identifying universe of this research are patients (N:569) with pressure ulcer, who are followed up in clinics and intensive care units of Akdeniz University Hospital between May 2012 - May 2013. Information obtained from necessary documents related to the patients and hospital archives were recorded via Microsoft Excel. Information to be used associated to the treatment and costs were classified and calculations were made. Data was transferred from software Excel to SPSS 16 Windows. The demographic characteristics of the patients were analysed by descriptive statistics. In addition t-test, variance and post hoc methods were used forcomparative analysis. Calculations indicates that average daily cost of hospitalisation per patient with pressure sore was $71, daily total cost was $211 the total cost per case was $4615 and for 569 cases it was $2.630.917. The cost of treatment with modern wound care products ($67) was found higher than the conventional treatment ($19). The numbers of days of hospitalization for the patients treated with modern wound care products were 2 days shorter than the patients which have received conventional treatment. Treatment cost of early stage was found lower than the ones of advanced stage. According to the incidence rates obtained from this study, it is estimated that annually 308796 patients in Turkey are likely to develop pressure sore with a cost of 1 billion 425 million US Dollar. Development of preventive activities, raising awareness among the healthcare staff, and early detection of cases will substantially reduce the financial loss arising from pressure ulcer.