Adölesan dönemdeki kızlarda ortoreksiya (Sağlıklı beslenme takıntısı) belirtilerinin incelenmesi ve görülme sıklığının belirlenmesi
Determination of frequency on orthorexia nervosa (Healthy nutrition obsession) among adolescent girl students
- Tez No: 464884
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FUNDA ŞENSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırmada varılmak istenen nokta, adölesan dönemdeki kızlarda sıklıkla görülen ortoreksiya nervoza (sağlıklı beslenme takıntısı) belirtilerini saptamaktır. İstanbul ili Beylikdüzü ilçesinde bulunan Özel İhlas Karma Lisesi'nde öğrenim gören toplam 175 kız öğrenciye anket uygulanmıştır. Araştırmaya dâhil edilen öğrencilere uygulanan anket formu dört testten oluşmaktadır. Bu testler kullanılarak, öğrencilerin demografik bilgileri 'Kişisel Bilgi Formu' ile ortoreksiya nervoza olup olmadıklarının bilgileri 'ORTO-15 Testi' ve 'Maudsley Obsesif Kompulsif Envanteri' ile anoreksiya ve bulimiya nervoza teşhisi bilgileri ise 'Yeme Tutumu Testi (EAT-40)' ile elde edilmiştir. Öğrencilerin yaş dağılımı 14 ile 18 arasında değişmektedir. Çalışmaya katılan 175 öğrenciden 30'u (%17,1) zayıf, 112'sı (%64,0) normal, 33'ü (%18,9) ise fazla kiloludur. YTT ve ORTO arasında pozitif bir korelasyon bulunamıştır (p> 0.05). Öğrencilerin % 4'ünde ortorektik özellik bulunmuştur. Ortoreksiya nervoza ile BKİ arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark (p>0.05) bulunamamıştır. Uzmanlara göre ortoreksiya nervoza yeme bozukluğu olan kişilerin sayısı gün geçtikçe artmakta ve bozukluğun önümüzdeki 10 yıl içinde hızlı bir artış göstereceği beklenmektedir. Bunun önüne geçmek, ortoreksiya nervosayı bir halk sağlığı sorunu olarak görmek ve gerekli tedbirleri almayı gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the symptoms of Ortorexia Nervosa (Obsession of Healthy Nutrition) on adolescent girls. 175 students have been surveyed from 'Özel İhlas Karma Lisesi' centered at Beylikdüzü in Istanbul. The form for the students that encounter the survey has been formed by 4 sections, and it has been applied in groups. These parts form consists of 'Personal Information Form' for demographic information, 'ORTO-15 test' and 'Maudsley Obsessive Compulsive Inventory to determine whether they have ortorexia nervosa or they have not and 'Eating Attitudes Test (EAT-40)' for the anorexia and bulimia diagnosis. The age distribution of dietitians ranged from 14 to 18. In the study participated 175 adolescent girls of 30 (17,1%) low weight, 112 (64,0%) normal weight and 33 (18,9 %) were pre-obese. There wasn't a positive correlation between EAT and ORTO (p > 0.05). 4% were identified as having orthorexic features. Orthorexia nervosa with BMI and a statistically significant difference between chronic disease (p> 0.05) were found. According to experts, the eating disorder orthorexia nervosa number of people is increasing day by day and the disturbance is expected to be a rapid increase in the next 10 years. Avoid this, see orthorexia nervosa as a public health problem and requires to take the necessary measures.