Beyin kaynaklı nörotrofik faktör (BDNF) genindeki val66met polimorfizminin sağlıklı popülasyondaki dağılımı
Prevalence of the brain derived neurotrophic factor (BDNF) gene val66met polymorphism in a healthy turkish population
  1. Tez No: 464885
  2. Yazar: ÖZNUR ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FETHİ SIRRI ÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Beyin kaynaklı nörotrofik faktör (BDNF) geni Val66Met polimorfizmi, psikiyatrik hastalıklara yatkınlık oluşturmada sorumlu tutulan bir gen varyantıdır. Bu polimorfizmin prevalansı çeşitli ırklara ve etnik kökenlere göre farklılık göstermektedir. Çalışmanın amacı, Türkiye'nin batısında yer alan sağlıklı gönüllülerden oluşturulan bir örneklemde Val66Met genotipleri araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırmaya 18 ile 55 yaş arasında, herhangi bir klinik hastalığı (metabolik, psikiyatrik, alkol bağımlılığı) olmayan ve farmakolojik tedavi görmeyen 200 sağlıklı gönüllü (116 erkek ve 84 kadın) dahil edildi. Katılımcılardan sağlanan kan örnekleri BDNF Val66Met polimorfizmi açısından incelendi. Genotipler polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) ve sınırlayıcı enzim kesimleri ile saptandı. Bulgular: BDNF geni Val66Met polimorfizmine ait genotip frekansları GG: %68,5 GA: %30,5 AA: %1,0 olarak bulundu. Bu polimorfizmin allel sıklıkları ise G: %83,75 ve A: %16,25 olarak saptandı. Sonuçlar: Bu çalışmada, BDNF Val66Met polimorfizmi için Türk populasyonu allel ve genotip sıklık değerleri Kafkas ırkı ile benzerlik taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Objectives: Brain-derived neurotrophic factor (BDNF) gene Val66Met polymorphism is a gene variant that is implicated especially in terms of neuropsychiatric diseases susceptibility. The prevalence of this polymorphism is different in various races and ethnics. The aim of study was to investigate Val66Met genotypes in a sample of healthy volunteers from the west part of Turkey. Material and Methods: 200 healthy volunteers who were between 18 and 55 years old were included in this study. They had no clinical diseases (metabolic, psychiatric and alcohol dependency) and no pharmacological treatments. Blood samples were recruited from this participiants have been examined in terms of the BDNF gene Val66Met polymorphism. Genotypes were determined by polymerase chain reaction (PCR) and restriction enzyme digestion. Results: It was found that the frequencies of BDNF gene Val66Met polymorphism genotypes were GG: 68.5%, GA: 30.5%, and AA: 1.0%, respectively. The allel frequencies of this polymorphism were for G allele: 83.75% and A allele; 16.25%). Conclusions: In conclusion, this study demonstrates that the allel and genotype frequency values for the BDNF gene Val66Met polymorphism in Turkish population are similar to those in Caucasians.