Türk silahlı kuvvetleri personeli arasında ağız kanseri ve risk etkenlerinin farkındalık düzeylerinin belirlenmesi
Awareness level of oral cancer and its risk factors among Turkish military staff
- Tez No: 464898
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ŞENÇİMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Ağız kanserlerinin teşhis ve tedavisinde diş hekimliği, çene cerrahisi, kulak-burun-boğaz, plastik ve rekonstrüktif cerrahi, medikal onkoloji, radyasyon onkolojisi, psikiyatri gibi farklı disiplinlerin ortak girişimlerine gereksinim vardır. Ağız kanserinde erken teşhis oldukça zordur. Genellikle hastalık ilk evrelerde belirgin değildir ve acı vermez. Bu yüzden hastalığa ilişkin kişisel bilinç düzeyinin arttırılması, hastalığın ortaya çıkmadan ya da erken evrede teşhis ve tedavisi açısından büyük önem taşımaktadır. Araştırmanın amacı, Türk Silahlı Kuvvetler'inde görev yapmakta olan personelin Ağız Kanseri ve Risk Etkenlerinin farkındalık düzeylerini ortaya koyarak, kışlada verilmekte olan ilk yardım, aile planlaması ve üreme sağlığı gibi eğitimlerin yanında, çağımızın hastalığı olan kanser konusunda da eğitim programının oluşturulması gerekliliğine dikkat çekmektir. Çalışma, 2033 kişi üzerinde anket formu kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemiyle yapılmıştır. Anket beş bölümden; sosyo-demografik bilgiler, ağız kanseri farkındalık düzeyi, ağız kanserinin risk faktörleri, erken belirtileri ve alışkanlıklardan oluşmaktadır. Çalışmamız, Türk Silahlı Kuvvetler'inde görev yapmakta olan katılımcıların, ağız kanseri, risk faktörleri ve erken belirtileri hakkında bilgi ve bilinç düzeylerinin yeterli seviyede olmadığını göstermiştir. Ayrıca, katılımcıların askere geldikten sonra sigara içme alışkanlığı kazanmaları, ya da miktarındaki artış da istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Anahtar kelimeler : Ağız kanseri farkındalık, Risk etkenleri, Anket, TSK Yazar adı : Mohammad Nabi BASIRY Danışman : Metin ŞENÇİMEN
Özet (Çeviri)
Diagnosis and treatment of oral cancer is needed a collaboration of various disciplines such as dentistry, maxillofacial surgery, ear nose and throat, plastic and reconstructive surgery, medical oncology, radiation oncology and psychiatry. The early diagnosis of oral cancer is very difficult. Usually, it is not evident and painful in the first stage. Therefore, enhancing the personal awareness is the most important in the case of pre-occurrence or early stage of oral cancer in terms of diagnosis and treatment. The aim of this study is to determine the personal awareness level of the staff of Turkish Armed Forces regarding oral cancers and its risk factors. Thereby, we aimed to draw attention to the necessity of creating a new education programs on cancer awareness and its risk factors in addition to first aid, family planning and reproductive health education being given in barracks. The study has been conducted by face to face interviews with 2033 participants using a questionnaire. The questionnaire form consists of five sections; Socio-demographic information, oral cancer awareness, risk factors and habits for oral cancer, and early symptoms of oral cancer. Our study showed that there is an insufficient knowledge and awareness about oral cancer, its risk factors and early symptoms among our participants who work in the Turkish Armed Forces. Additionally, we have found that there is statistically significant differences between our participants' smoking habits or the number of cigarette they smoke after joining to the army. Key words : Oral cancer awareness; risk factors; survey; military staff Author : Mohammad Nabi BASIRY Counselor : Metin SENCIMEN