Kemik defektlerinin onarımında otojen greft kombinasyonlarının etkinliklerinin tavşan kafatası modelinde karşılaştırılması
Effect of autogenous bone combinations on bone regeneration of in rabbit's calvarial defects
- Tez No: 464897
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT KARAÇAYLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kemik defektlerinin onarımında otojen greftler halen altın standart olarak kabul görmekte olup, yeterli otojen greft (O) olmadığı durumlarda alternatif greft materyalleri veya otojen greftle diğer materyallerin kombine kullanımı bir tedavi alternatifidir. Bu çalışmada tavşan kafatası modelinde kemik defektlerinin onarımında otojen greft ile kombine edilen, hayvan kaynaklı greft (Hetero), sentetik (Sen) greft, TZP ve TZF materyellerinin etkinliklerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada; 18 tavşanda 36 bikortikal kafatası defekti hazırlanmış olup denekler 3 gruba ayrılmıştır. Birinci grupta bir tarafta boş(B), diğer tarafta otojen greft; ikinci grupta bir tarafta O+TZP, diğer tarafta O+Sen; üçüncü grupta bir tarafta O+TZF, diğer tarafta O+Hetero karışımı kullanılmıştır. 8 hafta sonra radyolojik incelemeler densitometre ve tomografik Hounsfield units (HU) değerleri kullanılarak yapılmıştır. Histomorfometrik incelemede kemik formasyonu değerlendirilmiştir. O+Sen grubuna ait densite değeri 1,473±0,091 olup bu radyoopak değer istatistiksel olarak diğer tüm gruplara göre anlamlı derecede yüksektir. HU değerleri karşılaştırıldığında, O+Hetero ve O+Sen grubları daha yüksek radyoopak değerlere sahipken istatistiksel olarak farklılık gözlenmemiştir. Histomorfometrik olarak; en yüksek yeni kemik yüzdesine sahip O+PRF grubu (%37,987) ile Otojen grubu (%37,705) ve O+PRP grubu (%27,361) arasında yeni kemik yüzdesi açısından fark yokken, O+PRF ve Otojen grupları O+Hetero, O+Sen ve Boş gruplarına göre daha fazla yeni kemik yüzdesine sahiptir. Sonuç olarak otojen greft ile kombine kullanılan greftler, PRF veya PRP'nin kemik rejenerasyonuna pozitif etkisi gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Autogenous bone (AB) is still widely accepted as the gold standard in the repair of bone defects. Alternative graft materials and autogenous graft combinations are the other treatment options for repair of defects in the presence of inadequate autologous graft. In this study, we aimed to investigate the effectiveness of autogenous grafts combined with; deproteinized bovine bone (DBB), synthetic graft (Syn), PRF and PRP in regeneration of bone defects in the rabbit skull model. In the study, thirty six bicortical calvarial defects were prepared in 18 rabbits, divided into 3 groups. In Group 1; critical size empty defects (E) versus AB as controls; Group 2, AB+PRF versus AB+DBB, Group 3, AB+PRP versus AB+Syn were used in calvarial defects. After 8 weeks, radiological evaluation was assessed using densitometry and tomographic Hounsfield units (HU). Other hand the histomorphometric analysis of new bone formation was evaluated. The mean of optical density of AB+Syn (1,473±0,091) was the most radiopaque value and differed significantly from all groups. Compared HU values, while AB+DBB and AB+Syn groups had higher values, statistically difference was not observed. Histomorphometry revealed a higher percentage of newly formed bone in AB+PRF group (% 37.987) than AB (%37,705) and AB+PRP(27,361) groups, without any statistically difference. But AB+PRF and AB groups had significantly higher percentage of newly formed bone than E, AB+DBB and AB+Syn groups. The results indicate that PRF, PRP or graft materials used in combination with autogenous bone have not positive effect to bone regeneration.