Doğum sonrası dönemde verilen planlı taburculuk eğitimi ve danışmanlığın öz-bakım gücü ve emzirme üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of planned discgarged education that is given during postpartum period and consultation on self care agency and breastfeeding
- Tez No: 464899
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY YAVAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu randomize kontrollü araştırma, doğum sonrası dönemde verilen planlı taburculuk eğitimi ve danışmanlığın öz-bakım gücü ve emzirme üzerine etkisinin değerlendirilmesi amacı ile deneysel olarak yürütülmüştür. Araştırmaya dâhil olma kriterlerini karşılayan ve çalışmaya katılmaya gönüllü olan192 kadın randomizasyon yapılarak üç gruba ayrılmıştır. Gruplar; kontrol grubu (standart bakım alan grup), müdahale 1 (sadece anneye eğitim ve danışmanlık verilen grup) ve müdahale 2 (anne, eş ve ebeveynlere eğitim ve danışmanlık verilen grup) grubu belirlenmiştir. Araştırmanın verilerini elde etmek için, Kadınların Tanıtıcı Özellikleriyle İlgili Veri Toplama Formu, Postnatal Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçeği-Kısa Formu, Hastane Taburculuğu İçin Hazır Oluşluk Ölçeği-Yeni Doğum Yapmış Anne Formu (HTHÖ-YDAF), Öz-Bakım Ölçeği, Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından hazırlanan“Doğum Sonu Döneme Yönelik Eğitim Rehberi”doğrultusunda müdahale 1 ve müdahale 2 grubuna taburculuk eğitimi verilmiştir. Araştırmaya katılan tüm kadınlar araştırmacı tarafından altı ay boyunca telefonla takip edilerek ölçekler doldurulmuştur. Kontrol grubunun HTHÖ-YDAF toplam puan ortalamasının ve Öz- Bakım Gücü Ölçeği 2. gün, 15. gün ve 6.
Özet (Çeviri)
This randomized contol trial was carried out by experimental in order to evaluated the effect of planned discgarged education that is given during postpartum period and consultation on self care agency and breastfeeding as a randomised controlled study. One hundered ninety two women who met the inclusion criterias of the study and are volunteer to participate in was assigned to three groups with randomization. The groups were determinded as the control group (took standart care),the intervetion group 1 (took only mother education and consultation), and the intervention group 2 (took mother, partner and parents education and consultation). The questionnaire related to descriptive information of women, Postpartum Breastfeeding Self-Efficacy Scale, Readiness for Hospital Discharge Scale–New Mother Form (RHD-NMF), Self Care Scale, Edinburgh Postpartum Depression Scale were used to obtain data of the study. Discharge education was given to, intervention groups 1 and 2 in the line with 'education guide relating to postpartum period' developed by theresearchers. All women included in the study had phone call by researcher and the questionnaires were filled out.