Heparinsiz hemodiyaliz işleminde farklı set yıkama sıklıklarının diyaliz yeterliliği ve vital bulgulara etkisi
The effect of different intermittent intervals of flushing extracorporeal circuits to dialysis adequacy and vital signs in heparin free hemodialysis
- Tez No: 464906
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, son dönem böbrek yetmezliği olan ve hemodiyaliz tedavisi alan hastalarda heparinsiz yapılan hemodiyaliz işleminde, ekstrakorporeal sistemin periyodik olarak serum fizyolojikle 100ml/15dk ve 150ml/30dk sıklıkla yıkanmasının diyaliz yeterliliği ve vital bulgulara etkisini karşılaştırmak amacıyla deneysel bir çalışma olarak yapılmıştır. Araştırma, Nisan-Mayıs 2015 tarihleri arasında GATA Nefroloji BD ve özel bir Diyaliz Merkezinde yürütülmüştür. Örneklemi, son dönem böbrek yetmezliği olan ve heparinsiz hemodiyaliz uygulanan, araştırma kriterlerine uyan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 22 hasta oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında; araştırmacı tarafından literatür taraması sonucunda geliştirilen veri toplama formu kullanılmıştır. Sürekli sayısal değişkenlerin tanımlayıcı istatistiklerinin gösteriminde ortalama±standart sapma, kategorik değişkenlerin gösteriminde ise sayı ve % kullanılmıştır. Karşılaştırmalı analizlerde ANOVA, İki Ortalama Arasındaki Farkın Önemlilik Testi, Wilcoxon Eşleştirilmiş ve Mc Nemar Testleri kullanılmıştır. Diyaliz yeterliliğini belirlemede kullanılan Kt/V ve URR ile farklı set yıkama sıklıkları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Her iki uygulamada vital bulgular arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmazken, ultrafiltrasyon miktarı ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur (p=0,001). Heparinsiz hemodiyaliz işleminde ekstrakorpereal sistemin periyodik olarak 100ml/15dk yerine 150ml/30dk serum fizyolojik ile yıkanmasının tercih edilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the effect of intermittent intervals of flushing extracorporeal circuits in 100 ml/15 min and 150 ml/30 min to dialysis adequacy and vital signs in heparin free hemodialysis patients and it was conducted as an experimental study. This study was conducted in GMMA Nephrology Department and in a private dialysis center between April 2015 and May 2015. The sample of the study was included total of 22 heparin free hemodialysis patients who accept to participate to the study. The data were collected with forms which were developed reviewing literature by the researchers. Means and standard deviations were used for continuous data and counts and proportions were used for categorical data. In comparative analysis, ANOVA, paired-samples t-test, Wilcoxon and McNemar tests were used. There was no significant difference between both intermittent intervals of flushing extracorporeal circuits and Kt/V-URR used in determining the adequacy of dialysis. There was no significant difference between vital signs in both applications. The difference between mean ultrafiltration amount of both practice were significant (p=0,001). It is suggested that while flushing extracorporeal circuits intermittent, 150 ml/30 min process can be used instead of 100 ml/15 min during the dialysis treatment in heparin free hemodialysis.