Palatal mini vida destekli molar distalizasyonu apareyinin iskeletsel ve dentoalveolar yapılar üzerine etkilerinin üç boyutlu incelenmesi
Three dimensional evaluation of dentoalveolar and skeletal effects of palatal mini screw assisted distalization appliance
- Tez No: 464907
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN GÖRGÜLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu prospektif çalışmanın amacı palatal mini vida destekli molar distalizasyonu apareyinin iskeletsel ve dentoalveolar etkilerinin üç boyutlu incelenmesidir. Çift taraflı Sınıf II molar ilişkisine sahip yirmi bir hasta (yaş ortalaması 13,6 yıl) hasta uyumuna ihtiyaç duymayan, sabit ağız içi aparey ile tedavi edilmiştir ve alt çeneye inceleme döneminde tedavi uygulanmamıştır. Ortalama tedavi süresi 5,30 ±1,46 aydır. Ankraj ünitesi olarak lokal anestezi altında palatal bölgeye yerleştirilmiş 2 mini vida kullanılmıştır. Dental modeller ve lateral sefalometrik radyografiler aparey uygulanmadan hemen önce (T0) ve apareyin sökülmesini takiben (T1) elde edilmiştir. T0 ve T1 dönemlerinde elde edilen maksiller modeller 3B dental tarayıcı ile taranarak tersine mühendislik yazılım ile çakıştırılmıştır. Diş hareketlerinin belirlenmesi için tanımlayıcı istatistik değerleri belirlenmiştir. Gerçekleşen diş hareketlerinin birbirleri ile ilişkilerinin değerlendirilmesi amacıyla Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır. Üst sağ birinci molar dişte 4,57mm±1.18mm distalizyon ile birlikte 11,42±5,61 ° distal yönlü devrilme, sol birinci molar dişte 4,77mm±1.47mm distalizasyon ile birlikte 10,62±5,11° distal yönlü devrilme gözlenmiştir. Premolar dişlere kuvvet uygulanmamasına rağmen transeptal liflerin sayesinde kendiliğinden distalizasyon gözlenmiştir. Bu çalışma sonucunda hasta işbirliğine ihtiyaç duymadan ve ankraj kaybı gözlenmeden palatal mini vida destekli distalizasyon apareyi ile maksiller molar dişlerde etkin bir şekilde distalizasyon ve süper Sınıf I molar ilişkisi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this prospective study was to evaluate the three dimensional analysis skeletaland dentoalveolar effects of the distalization appliance supported with palatal screw. Twentyone patients (mean age: 13,6 years) with bilateral Class II molar relationships were treated with a noncompliance, fixed intraoral appliance and received no treatment for the mandible during the examination period. Mean treatment time was 5,30 ±1,46 months 2 miniscrews placed to the anterior palatal region under local anesthesia were used as anchorage unit. Dental casts and lateral cephalometric radiographs were taken immediately before placement (T0) and after removal of the appliance (T1). The maxillary casts obtained at T0 and T1 periods were scanned by using the 3D dental scanner and superimposed with best-fit method by engineering software. Descriptive statistics were performed for tooth movements. A Spearman rank correlation analysis was used to evaluate the relationship between tooth movements. Upper right first molar had 4,57mm±1.18mm of distalization with 11,42±5,61 degrees of distal tipping and left molar had 4,77mm±1.47mm of distalization with 10,62±5,11 degrees of distal tipping. Premolars were also distalized simultaneously because of the transceptal fibers although no direct force were applied to these teeth. As a result of this study, palatal mini-screw assisted distalization appliance efficiently distalized maxillary molar teeth to a super Class I molar relationship without need of patient cooperation and anchorage loss.