Sagittal yön iskeletsel anomalilerin farengeal havayolu ve nazal kavite hacmi üzerine etkilerinin üç boyutlu olarak değerlendirilmesi
Three dimensional evaluation of the effects of sagittal skeletal anomalies on pharyngeal airway and nasal cavity volume
- Tez No: 464909
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN GÖRGÜLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada sagittal düzlemde ön-arka yönde farklı iskeletsel anomaliye sahip hastalardan alınmış olan bilgisayarlı tomografi arşiv görüntüleri üzerinde nazal kavite ve farengeal havayolu hacmi ölçülerek, anomali ile havayolu hacmi arasındaki korelasyonun belirlenmesi hedeflenmiştir. Araştırma kapsamında taranan 200 adet bilgisayarlı tomografi arşiv görüntüsünden 60 tanesi (34 erkek, yaş ortalaması 35 yıl 8 ay; 26 kadın yaş ortalaması 32 yıl 5 ay) seçilmiş ve ölçümler yapılmıştır. Nazal kavite ve farengeal havayolu ölçümleri için Simplant Master Crystal (Materialise, Belçika) programı kullanılmıştır. Her bir görüntü horizontal, sagittal ve koronal imajlar kullanılarak değerlendirilmiş, ihtiyaç olması halinde baş pozisyonları oryante edilmiştir. Simplant programı ile hem sagittal yön iskeletsel anomali sınıflamasının yapılması, hem de havayolu boyutlarının belirlenmesi aşamasında 12 sefalometrik nokta kullanılmıştır. Bu noktalar belirlenirken görüntüler tüm ortogonal düzlemler üzerinde değerlendirilmiştir. Havayolu ve nazal kavite, segmente edildikten sonra tek tek hacim ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Verilerin normal dağılımı Kolmogorov-Smirnov testi ile değerlendirilmiş; anomali sınıf I, sınıf II ve sınıf III gruplarında farenks ve nazal kavite hacim düzeylerinin kıyaslanmasında çift yönlü ANOVA testi kullanılmıştır. Normal dağılım gösteren sayısal değişkenlerin iki grup arasında kıyaslanmasında bağımsız örneklemlerde T testi, üç veya daha fazla grup arasında kıyaslanmasında ANOVA testi; normal dağılım göstermeyen sayısal değişkenlerin iki grup arasında kıyaslanmasında Mann Whitney U testi, üç veya daha fazla grup arasında kıyaslanmasında Kruskall Wallis H testi kullanılmıştır. Çalışmamızın sonucunda sınıf II anomali grubunda ortalama farengeal havayolu hacmi, sınıf I ve sınıf III anomali grubuna kıyasla azalmış, sınıf III grubunda ise diğer tüm anomali gruplarına kıyasla yüksek bulunmuştur. Sınıf II anomali grubunda ortalama nazal kavite hacmi, sınıf I ve sınıf III anomali grubuna kıyasla yükselmiş, sınıf III anomali grubunda ise diğer tüm anomali gruplarına kıyasla düşük bulunmuştur. Tüm popülasyonda, farengeal havayolu hacmi ile nazal kavite hacmi arasında negatif yönde ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to find a correlation between anomaly and the airway volume, by measuring the nasal cavity and pharyngeal airway volume on archived sagittal plane computerized tomography images of patients with various anteroposterior skeletal anomalies. Two hundred CT studies were scanned and 60 patients ( 34 male, mean age 35 years 8 months; 26 female mean age 32 years 5 months ) with archived CT images were enrolled in the study. Simplant Master Crystal (Materialise, Belgium) software were used for nasal cavity and pharyngeal airway volume measurements. Each image were evaluated using horizontal, sagittal and coronal images, and head positions were oriented in case. Twelve cephalometric points were used for classification of sagittal skeletal anomalies and determining the dimension of the airway with Simplant Software. İmages were evaluated on the orthogonal plane while determining those points. After segmentation of airway and nasal cavity, volume measurements were done one by one. Normal data distributions were evaluated by Kolmogorov–Smirnov test. Two–way ANOVA test was used to compare the pharynx and nasal cavity volumes of Class I, III and III anomaly groups. For comparison of normally distributed data between two groups, T test was used for independent samples and ANOVA test was used for comparison between three or more groups. Mann Whitney U test was used if the data was not normally distributed and comparison was done between two groups, and also in case of three or more groups, Kruskall Wallis H test was used. As a result, we have found that, mean pharyngeal airway volume in Class II anomaly group is diminished compared to Class I and III anomaly groups and mean volume is highest in Class III group. Mean nasal cavity volume is found to be higher in Class II anomaly group compared to Class I and III groups while Class III anomaly group has the lowest mean volume. In the whole population, it was found that there is a negative correlation between pharyngeal airway volume and nasal cavity volume.