Aktivatör ve aktivatör+oksipital headgear ile tedavi edilmiş iskeletsel KL II anomalili bireylerde yumuşak doku değişikliklerinin incelenmesi
Investigation of soft tissue changes in individuals with skeletal C1 II anomaly treated with activator or activator+HG
- Tez No: 11050
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN GÜNAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Bu çalışmada, iskeletsel ve dişsel Kİ II vakalarda sıklıkla kullanılan "Aktivatör`ün tek başına kullanımı ve posterior yönlü ağız dışı kuvvetle birlikte uygulanmasıyla elde edilen tedavi sonuçları birbiriyle ve normal gelişimi incelenen kontrol grubuyla karşılaştırılmıştır. Araştırma, aktivatör ve aktivatör+oksipital headgear tedavi grupları ve hiç bir ortodontik tedavi yapılmadan takip edilmiş kontrol grubundaki bireylerin tedavi/kontrol başı ve sonuna ait 108 adet lateral sefalometrik film üzerinde yürü tülmüştür. Araştırmanın ilk aşamasında, grupları oluşturan 18' er bireyin tedavi/kontrol başında sert ve yumuşak dokular açısın dan' benzer olup olmadıkları belirlenmiştir. İkinci aşamada, her grupta ölçümü yapılan. 31 paramet rede tedavi ve spontan gelişimle meydana gelen değişiklikler saptanarak, bu değişikliklerin gruplar, arasında fark gösterip göstermediği belirlenmiştir. Son aşamada ise, sert dokularda ortaya çıkan değişik liklerin yumuşak dokuların hangi bölgesiyle ve ne şekilde iliş ki gösterdiğinin saptanabilmesi amacıyla korelasyon analizinden yararlanılmıştır. Sonuç olarak; Kİ II profilin düzelmesinde üst yüze ait yumuşak dokuların sagittal, alt yüze ait olanların ise vertikal hareketlerinin engellenmesinin uygun olacağı düşünülmektedir; ayrıca, iskelet yapının düzelmesinde aktivatör ve aktivatör+ oksipital headgear1 in büyük farklılık göstermediği, ancak, akt+ HG ' in üst yüzün sagittal gelişimini engellerken alt yüzün de ileri hareketini engellediği saptandığından, tedavi planlamaları yapılırken bireyin başlangıç profilinin gözönünden bulundurulma sı gerektiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY INVESTIGATION OF SOFT TISSUE CHANGES IN INDIVIDUALS WITH SKELETAL CI II ANOMALY TREATED WITH ACTIVATOR OR ACTIVATOR+HG In this study the effects of Activator therapy with and without an extraoral force have been investigated and the results were compared among each of the treatment modalities and a control group. Observations were made on two therapy groups, namely Activator and Activator+Headgear and a control group without any orthodontic therapy. Measurements were made on 108 lateral cephalometric radiograms which were obtained before and after therapy/ control periods. As the first step of the study it was determined that whether the 31 subjects in each groups were similar and compe- rable, on the basis of soft and hard tissues, at the beginning of the study. In the second step, in each group the measurements were compared and the dif f erences-if any-between the effects of therapy modalities and spontaneous development were deter mined. Finally the last step included the investigation of the effects of hard tissue changes upon soft tissues by utili zing correlation analyses. As a result: It was thought that for the correction of CL II profile it would be useful to inhibit sagittally directed soft tissue changes in the upper face and vertically directed soft tissue changes in the lower face; on the other hand it was found that there were no differences between Activator and Activator+Headgear therapies for the correction of skeletal structure. However, Akt+Hg therapy inhibited sagittal development of the upper face along with inhibition100 of the forward movement of the lower face. Therefore it may be recommended that while making the orthodontic treatment plans the beginning profile of the individual must be taken into consideration.