Deneysel obez sıçanların karaciğer ve böbreküstü bezinde HMGB1 düzeylerinin araştırılması
Investigation of HMGB1 levels in liver and surrenal glands in experimentally obese rats
  1. Tez No: 464920
  2. Yazar: MUHAMMED ERDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ÖZTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Dünya Sağlık Örgütü tarafından en riskli on hastalıktan biri olarak tanımlanan obezite neredeyse vücuttaki tüm sistem ve organları etkilemektedir. Bu çalışmada, yüksek yağ içerikli diyet ile erişkin sıçanlar üzerinde obezite modeli geliştirilmesi ve bu obezitenin karaciğer ve böbreküstü bezleri üzerindeki etkilerini ve bu olası etkilerin high mobility group box 1 (HMGB1) düzeyleri ile ilişkisi olup olmadığının histolojik ve morfometrik yöntemlerle incelenmesi amaçlandı. Bu amaçla Wistar albino cinsi erişkin sıçanlar (8 adet çalışma 8 adet kontrol) 10 hafta boyunca yüksek yağ içerikli diyetle beslenerek obezite modeli oluşturuldu. Deney sonunda, sıçanlardan elde edilen kan örneklerinde katalaz, süperoksit dismutaz (SOD), total kolesterol ve glukoz düzeyleri biyokimyasal olarak değerlendirildi. Karaciğer ve böbrek üstü bezlerinde morfometrik, rutin histolojik ve immünohistokimyasal inceleme yapıldı. Işık mikroskobik inceleme için, doku örneklerinden hazırlanan parafin kesitlere Hematoksilen-eozin boyası ve Anti HMGB1 antikoru ile immünohistokimyasal boyama uygulandı. Morfometrik değerlendirme için Cavalieri metodu ile hacim değerlendirmesi fiziksel disektör ile hepatosit, Kupffer hücresi ve HMGB1 pozitif hücre sayımları yapıldı. Deney sonrasında, deneklerin vücut ağırlıklarının, obezite oluşturulan grupta istatistiksel olarak anlamlı dercede arttığı gözlendi. Yine obezite grubunda karaciğer hacminde, Kupffer hücrelerinin ve HMGB1 pozitif hücrelerin sayısında anlamlı artış gözlenirken birim alanda hepatosit sayısal yoğunluğunun azaldığı tespit edildi. Böbreküstü bezinde ise total hacim artışının yanısıra zona glomeruloza hacimlerinin azaldığı, zona fasikülata tabakası ve medulla hacminin arttığı görüldü. Obez deneklerin medullasında HMGB1 pozitif hücrelerin sayısı da artmıştı. Işık mikroskobik olarak, obez grubuna ait karaciğerlerde ve böbreküstü bezlerinde inflamatuvar hücre infiltrasyonları, nekrotik odaklar, vasküler dilatasyon; hepatositlerde sitoplazmik büzüşme ve asidofil boyanmada artış, yağlı değişiklik, bazı hepatosit nükleuslarında heterokromatik boyanma gibi bulgular saptandı. Sonuç olarak bu çalışmada, yağlı diyet uygulamasının ışık mikroskobik düzeyde karaciğer ve böbreküstü bezlerinde hasar oluşturduğu ve ayrıca obezite durumunda karaciğer ve böbreküstü bezi medullasında pozitifliği artan HMGB1'in bu hasar ile ilişkisi olabileceği biyokimyasal, stereolojik, histolojik ve immünohistokimyasal yöntemler ile gösterildi.
Özet (Çeviri)
Obesity identified as one of the ten most dangerous diseases by the World Health Organization, affects almost all systems and organs in the body. In this study, we aimed to investigate the effects of obesity on liver and suprarenal glands in high-fat diet induced obese rats and whether there is a relationship between HMGB1 levels and these their effects by biochemical, morphometric, histological and immunohistochemical methods. For this purpose, adult Wistar albino rats were fed on a high fat diet for 10 weeks and obesity model was induced. At the end of the experiment, blood samples were obtained from all subjects for the biochemical analyses of catalase, superoxİde dismutase (SOD), cholesterol and glucose levels. Also, liver and suprarenal glands were evaluated by morphological, routine histological and immunohistochemical methods. For light microscopic examination with hematoxylin-eosin stain the prepared paraffin sections of tissue samples and anti-HMGB1 antibody immunohistochemical staining was performed. Volume assessments were made by Cavalieri method and physical disector was used for detecting the number of hepatocyte, Kupffer cells and HMGB1 positive cells. After the experiment, body weight of the animals was, being more pronounced increases were observed in especially obese group. The average weights of the groups were statistically different from each other. A significant increase the volume of the liver, in the number of Kupffer cells and HMGB1-positive cells were found in the livers of the obese group. But, numerical density of the hepatocytes was decreased in the obese group. In the adrenal gland, as well as volume of the zona glomerulosa was decreased; the total volumes of the suprarenal gland, zona fasciculata layer and the suprarenal medulla were increased. In the suprarenal medulla of the obese rats, number of the HMGB1 positive cells was increased. In the light microscopic investigation, inflammatory cell infiltration in the liver and adrenal glands necrotic foci, vascular dilatation; acidophil staining of cytoplasm, cytoplasmic shrinkage, fatty changes and heterochromatic staining of some nuclei were detected in livers and suprarenal glands of the obese group. As a result of the study, high fat diet induced obesity caused to damage in the liver and adrenal glands of the rats. Also increased positivity of HMGB1 may be related to this damage. These results were shown by biochemical, stereological, histological and immunohistochemical methods.