Gastrostomisi olan çocukların ebeveynlerine verilen orem'in öz bakım kuramına dayalı eğitimin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of educational efficiency based on orem's self-care theory given to parents of children with gastrostomy
  1. Tez No: 464921
  2. Yazar: DERYA SULUHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışma gastrostomisi olan çocukların ebeveynlerine verilen Orem'in Öz Bakım Kuramı'na dayalı eğitimin, ebeveynlerin gastrostomi ile beslenmeye ilişkin memnuniyeti, yaşam kalitesi, bakım verme yükü, durumluk-sürekli kaygısı ve gastrostomi ile ilişkili komplikasyonlar üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma Ocak-Temmuz 2015 tarihleri arasında GATA Araştırma ve Eğitim Hastanesi, Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Çocuk Hastanesi, Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinin ilgili birimleri ile University of Iowa Children's Hospital Pediatric Gastroenterology ünitesinde yürütülmüştür. Bu tarihler arasında gastrostomili çocuğa sahip 78 anneye ulaşılmıştır. Veriler, Çocuk ve Ebeveyn Veri Toplama Formu, Gastrostomi ile ilişkili komplikasyon kontrol listesi, Gastrostomi İle Beslenme Memnuniyet Ölçeği, Bakım Verme Yükü Ölçeği, Durumluk-Sürekli Kaygı Ölçeği, Yaşam Kalitesi Ölçeği ve Beceri Kontrol Listesi ile toplanmıştır. Verilerin istatistiksel analizi için SPSS 15.0 paket programı kullanılmıştır. İkili kategorik verilerin sürekli değişkenler ile karşılaştırılmasında normal dağılım gösteren veriler için iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi kullanılmıştır. İkiden fazla kategorik verinin sürekli değişkenler ile karşılaştırılmasında normal dağılım gösteren veriler için tek yönlü varyans analizi, normal dağılım göstermeyen veriler için Kruskall-Wallis testi kullanılmıştır. Gruplar arasında fark bulunması durumunda farklılığın kaynağını belirlemek üzere Bonferroni düzeltmeli Mann-Whitney U testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to determinete of the effect of based on Orem's Self Care Theory educating on satisfaction of gastrostomy feeding, quality of life, caregiver burden, state-trait anxiety and complication rates regarding parents of children with gastrostomy. The study was conducted between January and July 2015 at GMMA Research and Training Hospital, Ankara Hematology Oncology Children's Hospital, Sami Ulus Obstetrics, Children Health and Diseases Training and Research Hospital. Between these dates, 78 mothers whom have children with gastrostomy were included in the study. Data were collected by Child and Parent Data Form, Complication Checklist, Satisfaction of Gastrostomy Feeding Scale, Caregiver Burden Scale, State-Trait Anxiety Scale, Quality of Life Scale and Practice Check List. IBM Statistical Package for Social Sciences 15.0 (SPSS) package program was used for the statistical analysis of the data. When comparing two categorical data with continuous variables, the significance test of the difference between the two means was used for the normally distributed data. One-way ANOVA analysis of variance was used for the data with normal distribution and Kruskall-Wallis test was used for the data with no normal distribution when comparing more categorical data with continuous variables. In case of differences between the groups, the Bonferroni corrected Mann-Whitney U test was used to determine the source of the difference.