Nonperiferal konumlarda farklı kalkojen donörü taşıyan, yeni çinko ve metalsiz ftalosiyaninlerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of novel zinc and metal-free phthalocyanines containing different calcogen donors at non-peripheral position
  1. Tez No: 464975
  2. Yazar: REMZİYE OLGAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR GÖK, DOÇ. DR. NİLGÜN KABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada non-periferal konumda iki farklı sübstitüe kalkojen ihtiva eden çinko ftalosiyaninler sentezlenmiştir. Oksijen taşıyan çinko ftalosiyaninin 1- iyodometil-4-iloksi benzen, 3,6-bis- (4-pentin-4-iloksi-benziloksi)-ftalonitril, (5- {3- [4- (2,3- Disiyano-4- {4- [3- (3-etoksikarbonilmetil-3H- [1,2,3] triazol-4-il)- propoksi] -benziloksi}-fenoksimetil) -fenoksi]-propil}-[1,2,3]triazol-1-yl)- asetik asit etil ester ve ZnPc-II, kükürt taşıyan çinko ftalosiyanin ise 4-Pent-4- yinilsülfonil-benzoik asit metil esteri, (4-Pent-4-yinilsülfonil-fenil)-metanol, 4-[3- (4-hidroksimetil-fenilsülfanil)-propil]-[1,2,3]triazol-1-yil}-asetik asid etil esteri, {4-[3-(4-İyodometil-fenilsülfanil)-propil]-[1,2,3]triazol-1-yil}-asetik asid etil esteri, {4-[3-(4-asetilsülfanilmetil-fenilsülfanil)-propil]-[1,2,3]triazol-1-yil}-asetik asid etil esteri, (4-{3-[4-(2,3-Disiyano-4-{4-[3-(1-etoksikarbonilmetil-1H-[1,2,3] triazol-4-yil)- propilsülfanil]- benzilsülfanil}- fenilsülfanilmetil)- fenilsülfanil]- propil}-[1,2,3]triazol-1-yil)-asetikasit ethil esteri ve ZnPc-I basamaklarını içermektedir. İki yeni ftalosiyanin ve tepkime basamakları sentez edilmiş ve yapıları FTIR, 1H, 13C-NMR, MS ve UV-vis ve elementel analiz yöntemleri ile karakterize edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Click kimyası, Tetramerizasyon, Nonperiferal, Çinko ftalosiyan
Özet (Çeviri)
In this study, zinc phthalocyanines containing two different substitute calcogenes at non-peripheral position were synthesized. The containing of oxygen zinc phthalocyanine, with 1-iodomethyl-4-yloxybenzene, 3,6-bis- (4-pentyn-4- yloxy-benzyloxy)–phthalonitrile, 5- {3- [4- (2,3-Dicyano-4- {4- [3- (3- ethoxycarbonylmethyl-3H- [1,2,3] triazol-4-yl) -propoxy] -benzyloxy}- phenoxymethyl) -phenoxy] -propyl}-[1,2,3] triazol-1-yl) -acetic acid ethyl ester and ZnPc-II, the containing of sulfur zinc phthalocyanine with 4-pentyn-4- yinylsulfonyl-benzoic acid methyl ester, (4-Pent-4-ynylsulfonyl-phenyl)- methanol, 4-[3-(4-hydroxymethyl-phenylsulfanyl) -propyl] - [1,2,3] triazol- 1- yl} -acetic acid ethyl ester, (4- {3- [4- (2,3-Dicyano-4- {4- [3- (1- ethoxycarbonylmethyl-1H- [1,2,3] triazol- 4- yl) propylsulfanyl] benzylsulfanyl} - phenylsulfanylmethyl) -phenylsulfanyl] -propyl} - [1,2,3] triazol-1-yl) -acetic acid ethyl ester and ZnPc-I were synthesized these steps. Two new phthalocyanines and reaction steps were synthesized and characterized by FT-IR, 1H, 13C-NMR, MS and UV-vis and elemental analysis methods. KEYWORDS: Click chemistry, Tetramerization, Non-peripheral, Zinc Phthalocyanine