Çok katlı çelik yapılarda yapı geometrisinin taşıyıcı sistem davranışına etkisi ve ideal geometrik formun belirlenmesi
Structure geometry of multi-storey steel structures effect on the behavior of frame system and determination of ideal geometri̇c form
- Tez No: 464974
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH CETİŞLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada, 40 katlı kare, dikdörtgen, altıgen ve dairesel forma sahip çelik yüksek yapıların analizi yapılmış ve en ideal geometrik form belirlenmiştir. Modellerde ilk 3 katta alışveriş merkezi, mağazalar ve yaşam alanları diğer 37 katta ise konut veya işyerleri bulunmaktadır. İlk 3 katta kat yüksekliği 4.4 m diğer 37 katta ise 3.3 m olacak şekilde tasarlanmıştır. Yapılar 1.derece deprem bölgesinde yer almaktadır ve zemin sınıfı Z1 olarak belirlenmiştir. Binalarda taban alanları, kat yükseklikleri, yapı kullanım amaçları 4 model için de aynı değerler alınmıştır. Kolon, kiriş ve diyagonal elemanlarda Histar kalitesindeki çelik profiller döşeme betonlarında ise C30 kalitesinde beton kullanılmıştır. Yapılarda merkezi çelik çapraz perde sistemi tercih edilmiştir. Sonuç olarak, statik analizleri yapılan 4 farklı çelik yapı arasında en iyi ve ideal sonuçları dairesel forma sahip yapının verdiği gözlemlenmiştir. En kötü analiz sonuçlarını ise dikdörtgen forma sahip model vermiştir. Öneriler kısmında elde edilen sonuçlar değerlendirilmiş ve birbirleriyle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, 40 storey steel high rise buildings, which are having square, rectangle, hexagon, and circular plansare analyzed and optimum geometric form is determined. In the models there are shopping centers, shops and living spaces in the first three floors; other 37 floors are chosen to be residential or business locations. The first three floors are having a storey-height of 4.4 meters while the other 37 floors are having a storey-height of 3.3 meters. The buldings are located on the first degree seismic zone and ground class are designated as Z1. In the buildings the floor area, heights of the building, and the purpose of the use were same for all of the four models. Columns, beams, and diagonal members were chosen as Histar grade steel profiles. For the concrete floors concrete quality of C30 was preferred. In the buildings were having steel centrally braced moment resisting frames. As a result, among the four steel structures, which were in different plans, circular plan was the most appropriate and economical. Rectangular formed model gave the worst analysis results. In the suggestions section, obtained results were evaluated and compared to each other.