Doğal ipek serisinin tekstil proseslerinde uygulamaların araştırılması
Silk sericin applications in textile process
- Tez No: 464987
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU YAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
İpek lifleri serisin ve fibroinden oluşmaktadır. İpek lifinin %25'i serisindir. Serisin suda çözünebilen, doğada parçalanabilir bir biomateryaldir. İpek lifine sertlik veren serisin proteini sabun ve enzimlerle uzaklaştırılmaktadır. Uzaklaştırma işleminden sonra serisin atık suyla çevreye atılmaktadır.Çeşitli yöntemlerle geri kazanılabilen serisin proteini yüksek nem absorbsiyon özelliği, antimikrobiyellik, UV koruma gibi önemli özelliklere sahiptir. Bu özellikleri sayesinde başta kozmetik, tıp, gıda ve son yıllarda artan bir şekilde tekstil sektöründe kullanılmaya başlamıştır. Bu çalışmada, ipek, yün, süt, soya, politrimetilen teraftalat (PTT), polibütilen teraftalat (PBT), polilaktik asit (PLA, polietilen teraftalat (PET)liflerine çektirme ve emdirme yöntemlerine göre serisin aplikasyonu yapılmıştır. Serisin aplikasyonu yapılan kumaşların hidrofilite değerleri, mukavemetleri, azot içerikleri ölçülmüş, FTIR analizi yapılmıştır. Serisin aplikasyonunun protein ve sentetik liflerin boyama ve baskı işlemlerine etkisi araştırılmıştır. Boyama ve baskı işlemleri yapılan kumaşların renk verimleri, haslıkları (yıkama, sürtme, ışık) incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Silk is formed from two main protein known as fibroin and sericin. Silk sericin is a natural macromolecular protein derived from silkworm Bombyx mori. Silk sericin constitute approximately %25 of silk. Most of sericin must be removed during raw silk production at the reeling mill and the other stages of silk processing. Sericin is regarded as a waste material in the textile industry until recently. In this study, we fixed silk sericin in silk fiber, wool fiber, milk fiber, soy fiber, polybutylene terephthalate (PBT), polytrimethylene terephthalate (PTT), polylactic acid (PLA), polyethylene terephthalate (PET) as a finishing product. Hidrophlility properties, strength, nitrogen content and FTIR analysis of pre-treated samples with sericin were investigated. Color strength, fastness properties of pre-treated samples were compared.