Sabı̇t-blok demı̇ryolu sı̇nyalı̇zasyon sı̇stemlerı̇nde makas eş yaşlandırma ve enerjı̇ tasarruf krı̇terlerı̇ne göre güzergâh seçı̇mı̇
Route selection in fixed-block railway signaling systems according to point co-aging and energy conservation criteria
- Tez No: 464988
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZAİ TOKAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Ulaşım, Computer Engineering and Computer Science and Control, Transportation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Raylı sistemlerin yaygınlaşması ve geliştirilmesi bu sistemlerin ihtiyaç duydukları enerji miktarının artmasına sebep olmuştur. Bununla birlikte yatırım ve bakım maliyetleri yüksek boyutlara ulaşmıştır. Raylı sistemleri etkin kullanan yönetimler bu maliyetlerin azaltılması ve yatırımların uzun ömürlü olması için Ar&Ge merkezleri ve üniversiteler ile birlikte birçok çalışma yürütmektedir. Bu tez çalışmasında, sabit-blok sinyalizasyon sistemine sahip bir demiryolu depo sahası için güzergâh seçimi (rezervasyonu) iki farklı kritere göre gerçekleştirilmiştir. İlk kriter, güzergah üzerinde konum değiştirecek toplam makas sayısının hesaplandığı enerji tasarrufudur. İkinci kriter ise, makasların konum değiştirme sayılarının (makas yaşı) birbirlerine eşitlenmeye çalışıldığı makas eş yaşlandırma kriteridir. Her iki algoritma gerçeklenerek rasgele dispeçer davranışları ile karşılaştırılmıştır. Simülasyon sonuçları ile önerilen algoritmaların etkenliği doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The expansion and the development in railway systems result with the increment of the energy consumption needed in these systems. Moreover, the maintenance costs of the field equipment in fixed-block signaling systems are also escalated. Governments which effectively use railway systems have studies with the universities and the R&D departments to decrease these maintenance costs and increase the lifetime of these systems. In this thesis, the route selection (reservation) procedure for a railway depot area with fixed-block signaling system is realized by taking into account two different criteria. The first criteria is energy conservation in which the total number of points that will change its position is calculated. The second criteria is point co- aging in which the total number of position changes of each point is equalized with each other. Both algorithms are realized and compared with random dispatcher behavior. The simulation results also verified the effectiveness of the proposed algorithms.