Çelik köprülerde ve kirişli betonarme köprülerde yük paylaştırma yöntemleri ve kıyaslama
Load sharing methods and comparison in steel bridges and concrete concrete bridges
  1. Tez No: 465001
  2. Yazar: MUSTAFA SAFA GÖLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK NACİ YÜCEFER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez çalışmasında, betonarme ve çelik köprülerde enleme kirişlerin ve ana kirişlerin hem eğilme rijitlikleri hemde burulma rijitlikleri dikkate alınarak çözümlemelerin yapıldığı Guyon-Masonnet yöntemi ve enleme kirişlerin eğilme rijitliklerini sonsuz alan Courbon yöntemi incelenerek, kıyaslama yapılmıştır. Bu yöntemler yük paylaştırma yöntemleri başlığı altında incelenmiştir. Her iki metotta da uygulamalar yapıldı. Yapılan uygulamalar sonucunda Courbon yönteminin daha basit çözüm sistemi olmasına rağmen Guyon-Masonnet yönteminin daha sağlıklı sonuç verdiği gözlenmiş ve tablolar oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, Guyon-Masonnet method where the analyzes are performed considering both bending stiffness and torsional stiffness of beams and main beams of reinforced concrete and steel bridges and by examining the Courbon method which takes infinite area of bending stiffnesses of enameled beams, compared. These methods have been examined under the heading of load sharing methods. Both methods were applied. Although the Courbon method is a simpler solution system, it is observed that Guyon-Masonnet method gives a healthier result and the tables are created