Hiperstatik kirişlerin tesir fonksiyonlarının elde edilişi
Calculation methods of influence fonctions for indeterminate beams
- Tez No: 465003
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK NACİ YÜCEFER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez çalışmasında, hiperstatik kirişlerin tesir fonksiyonlarının, kuvvet metodu ve kinematik metoda dayalı elde edilişi incelenmiştir. Tezin birinci kısmında hiperstatiklik kavramı açıklığa kavuşturulmuştur. Tezin ikinci kısmında, yapısal sistemler üzerinde hareketli yüklerin durumu ve bu yapısal sistemlerle olan münasebeti incelenmiştir. Üçüncü kısımda tesir çizgileri kavramı etraflıca incelenmiş ve somut veriler ışığında açıklanmıştır. Tezin dördüncü kısmında hiperstatik sistemlerin moment ve kesme kuvveti tesir fonksiyonlarının bulunuşu incelenmiş ve matematiksel eşitliklerle çözüm adımları gösterilmiştir. Tezin beşinci ve altıncı kısımlarında kinematik metodun analizi yapılmış ve virtüel iş prensibi temelinde hiperstatik kirişlerin tesir fonksiyonlarının elde edilişi ve literatür ile olan uyumu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the influence functions of hyperstatic gratings, the force method and the kinematic metamodal basis are investigated. In the first part of the thesis, the concept of hyperostability is defined as an urgency. In the second part of the thesis, moving state of the rull on the structural systems and their relation with these structural systems are examined. The concept of the effects on the third load is investigated in detail and the concrete data are presented. The existence of the moment and shear force functions of the hyperstatic systems in the fourth vortex is investigated and solved by mathematical equations. Kinematic method analysis was performed in the fifth and sixth sections of the thesis. Based on the principle of virtual work, the effect functions of hyperstructural beams and their compatibility with the literature have been investigated.