Süperiletken kubitli kuantum bilgisayarlar ve kuantum hesaplama
Superconducting qubit quantum computers and quantum computting
  1. Tez No: 465004
  2. Yazar: HÜSEYİN ULUCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM YANMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, henüz çok yeni bir kavram olan ve bilgisayar bilimini kökten değiştirebilme potansiyeline sahip süperiletken tabanlı kuantum bilgisayarları ve kuantum devre hesaplamaları incelenmiştir. Kuantum hesaplama algoritmaları ve süperiletken kubit uygulamaları hakkında literatür taraması yapılmış, ilgili matematiksel notasyon hakkında ayrıntılı bilgi verilmiştir. Süper iletken devre elemanların temel elemanı olan josephson eklemi incelenmiştir. Süperiletken Kuantum girişim devresi incelenerek, Çoklu girişim devresi için Akı ve akım ilişkisi ilk kez bu çalışmada yapılmıştır. Süperiletken kubitlerden oluşan devrelerin analizi için Hamilton-lagranage mekaniği ,Yük kubitleri üzerinde uygulanarak devrenin hamiltonyeni çıkarılmıştır.Akı ve Faz kubitleri hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, superconductivity based quantum computers and quantum circuit calculations, which are a very new concept and have the potential to fundamentally change computer science, have been investigated. Quantum computation algorithms and superconducting qubit applications have been reviewed and detailed information about the mathematical notation has been given. Josephson joint, which is the basic element of superconducting circuit elements, is investigated. By examining the superconducting quantum interference circuit, the flux and current relation for the multiinterference circuit is made for the first time in this study. The Hamilton-Lagrangian mechanics for the analysis of the circuits consisting of superconducting qubits was applied on the load qubit to remove the hamiltonian of the circuit. Information about flux and phase qubits is given.