Hipobarik stres koşulları altındaki meme hücre soylarında apoptozun moleküler mekanizmasının araştırılması
Investigation of the molecular mechanisms of apoptosis on breast cell lines under hypobaric stress conditions
  1. Tez No: 465009
  2. Yazar: BELİZ TEZEL YETİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜL ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Kanser, hücrelerin kontrolsüz şekilde çoğalmaları ile başlayan ve bu hücrelerin bulundukları yerdeki doku ve organları işgal etmesi ve işgal ettiği bu bölümlerin görevlerini engellemesiyle devam eden bir süreç olarak tanımlanmaktadır. Hipobarik stres koşulları, hipoksi meydana getirerek serbest radikallerin hücreye hasar vermesine neden olmaktadır. Bu Tez çalışmasında, hipobarik stres koşullarının meme kanseri hücre soyu olan MCF-7 hücrelerindeki sitotoksik etkisi incelendi. Bu amaçla MCF-7 hücre soyları fraksiyonel hipobarik stres koşulları altında 24 saat aralıklarla 3'er saat olmak üzere 3 kez tutuldu. Deney süreleri sonunda meydana gelen morfolojik değişiklikler faz-kontrast, ışık mikroskobu ve floresan mikroskopta, sitotoksik aktivite ise Mitokondriyal Dehidrogenaz Enzim Aktivitesi (MTT) yöntemi ile incelendi. Pro-apoptotik ve anti-apoptotik genlerin anlatım seviyeleri ise Real-Time PCR analizi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Cancer is identified as a process which starts with uncontrolled multiplication of cells and occupation of the tissues and organs these cells belong to and continues with distrupting the processes that these vital parts have. The hypobaric stress conditions induces hypoxy and causes free radicals to damage the cell. In this Thesis, the cytotoxic effects of hypobaric stress on breast cancer cell lines MCF-7 has been researched. For this purpose, MCF-7 cell lines has been exposed to fractional hypobaric stress conditions 3 times for 3 hours with 24 hour intervals. After the experiments, morphological changes were noted under phase-contrast, light microscope and fluorescence microscope and their cytotoxic activites were noted by Mitocondrial Dehydrogenesis Enzyme Activity method(MTT). Gene expression levels of pro-apoptotic and anti-apopotoic genes were identified by Real-Time PCR analysis.