Hipoksik koşulların mcf-7 hücre hatlarında antiproliferatif ve apoptotik etkisi
Antiproliferative and apoptotic effects of hipoxia conditions on mcf-7 cell lines
- Tez No: 465022
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜL ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, hipoksik koşullarının insan kökenli meme kanseri olan MCF-7 hücre hattı üzerine antiproliferatif etkilerinin oluşturulması ve bu etkide apoptozun rolünün belirlenmesi araştırıldı. Bu amaçla hipoksi koşulları oluşturmak için hücrelere 8 saat hipobarik stres uyguladıktan sonra mitokondriyal dehidrogenaz enzim aktivitesi ile çoğalma hızı değerlendirildi. Oluşan bu sitotoksisitede teşvik edilen apoptozun morfolojik kriterleri Feulgen, Giemsa ve DAPI ile sırasıyla ışık ve floresan mikroskobunda gösterildi. Ayrıca bu çalışmada teşvik edilen apoptoz apoptotik indeks parametresi ile belirlendi. Moleküler düzeyde apoptoz sürecinde meydana gelen nuklear değişikliklerin önemli bir kanıtı olan DNA fragmentasyonu agaroz jel elektroforezinde gözlemlendi. Buna ek olarak kaspaz 3/7 ve 9 enzimlerinin zamana bağlı aktiviteleri, spektrofluorometre ile O.D: 490-520 nm' de tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, the antiproliferative effects of hypoxic conditions on the MCF-7 cell line, which is human breast cancer, and the role of apoptosis role in this effect were investigated. For this purpose, mitochondrial dehydrogenase enzyme activity was assessed after 8 hours of hypobaric stress application to the cells to establish hypoxic conditions. The morphological criteria of apoptosis induced by this cytotoxicity were indicated by light and fluorescence microscopy with Feulgen, Giemsa and DAPI, respectively. In addition, the apoptosis induced in this study was determined by the apoptotic index parameter. DNA fragmentation was observed in agarose gel electrophoresis, an important evidence of nucleolar changes in the apoptosis process at the molecular level. In addition, the time-dependent activities of caspase 3/7 and 9 enzymes were determined by spectrofluorimetry at OD: 490-520 nm.