Mk-1775' in antiproliferatif etkisinin hela hücre hattında araştırılması
Investigation of the antiproliferative effect of mk-1775 on hela cell line
  1. Tez No: 465023
  2. Yazar: AYŞE MÜGE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜL ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu Tez çalışmasında, hipobarik stres koşulları ve Wee1 inhibitörü MK-1775' in insan serviks kanseri kökenli HeLa hücre hattında oluşturduğu antiproliferatif etki araştırıldı. Bu amaçla, MK-1775' in IC50 konsantrasyonu olarak belirlenen 100 μM 24 saat süre ile, hipobarik stres koşulları ise 8 saat süre ile tek başlarına ve birlikte deney gruplarına uygulandı. Deney süreleri sonunda antiproliferatif etkinin belirlenmesi amacı ile 3-[4,5-dimetil-2-tiazolil]-2,5-difenil tetrazolyum bromid (MTT) testi uygulandı. HeLa hücre hattında meydana gelen morfolojik değişiklikler ışık ve floresan mikroskobunda, sitotoksik etki ise faz-kontrast mikroskobunda gösterildi. MK-1775 ve hipobarik stres koşullarının HeLa hücre hattı üzerindeki antiproliferatif etkisinin açıklanması amacı ile hücre kinetiği parametrelerinden apoptotik indeks ve mitotik indeks kullanıldı. Ayrıca ortaya çıkan antiproliferatif etkide apoptozun rolünün saptanması amacı ile kaspaz 3, 7 ve 9 aktiviteleri ile DNA fragmentasyonu analizleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this Thesis study, hypobaric stress conditions and the antiproliferative effect of Wee1 inhibitor MK-1775 were investigated on the human cervical cancer-originated HeLa cell line. For this purpose, 100 μM of IC50 concentration of MK-1775 for 24 hours and hypobaric stress conditions for 8 hours were applied to the experimental groups alone and in combination. At the end of the experiment period 3- [4,5-dimethyl-2-thiazolyl] -2,5-diphenyl tetrazolium bromide (MTT) assay was applied to determine the antiproliferative effect. Morphological changes in the HeLa cell lines were shown in phase contrast, light and fluorescence microscopy. MK-1775 and hypobaric stress conditions were used to explain the antiproliferative effect on the HeLa cell line, apoptotic index and mitotic index from cell kinetics parameters were used. Furthermore, analysis of DNA fragmentation and caspase 3, 7 and 9 activities was performed with the aim of detecting the role of apoptosis in the antiproliferative effect .