Depolanmış tahılda deltamethrın'in sitophilus oryzae (L)'a(Coleoptera:Curculionidae) rezidüyel etkisi üzerinde araştırmalar
Determination of residual effect of deltamethrin against sitophilus oryzae (Coleoptera: Curculionidae) in stored-grain
- Tez No: 465060
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜRAY FERİZLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada; depolanmış tahılda önemli bir zararlı olan Sitophilus oryzae'a deltamethrin'in kalıcı etkisi araştırılmıştır. Kalıcı etkinin belirlenmesi amacıyla farklı dozlarda Deltamethrin ile ilaçlanmış olan depolanmış tahıllardan buğday, arpa ve mısır içeren 100 ml hacimli PVC kaplara 6 ve 12 ay boyunca, aylık periyotlarla S. oryzae böceği salınmış ve 20 °C sıcaklıkta 6 gün iklim dolabında bekletildikten sonra yapılan sayımlarla ergin bireylerin ölüm oranı belirlenmiştir. Yapılan gözlemde ölüm oranının 6 ve 12 ay boyunca yüksek düzeylerde sürdüğü gözlenmiştir. Altıncı ayda buğdayda en yüksek ölüm oranı (% 100) 0.360 mg/kg dozda görülürken en düşük etkinlik (% 85) 0.132 mg/ kg dozda görüldüğü belirlenmiştir. Altıncı ayda arpa ve mısırda en yüksek ölüm oranı (% 100) 0.360 mg/kg dozda görülürken en düşük etkinlik 0.132 mg/ kg dozda görüldüğü belirlenmiştir. On ikinci ayda en yüksek ölüm (% 100) buğdayda 0.504 ve 0.720 mg/kg dozda görülürken en düşük etkinlik 0.264 mg/ kg dozda görüldüğü belirlenmiştir. On ikinci ayda arpa ve mısırda en yüksek ölüm oranı (% 100) 0.360 mg/kg dozda görülürken en düşük etkinlik 0.132 mg/ kg dozda görüldüğü belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the residual effects Deltamethrin on different stored grains against Sitophilus oryzae. In order to determine the residual efficacy of deltamethrin against S. oryzae, stored wheat, barley and maize were treated with different doses of deltamethrin. Then, S. oryzae adults were kept for 6 days in the test vials including treated grains monthly interval during the 6 or 12 month exposure at 20o C. After a week of exposure, mortality were determined on the grain. This procedure was repeated at monthly intervals for 6 and 12 months. Results showed that deltamethrin was effective against S. oryzae during 6 and 12 months of storage. For 6 moth-storage, highest mortality were 100 % at 0.360 mg/kg deltamethrin dosage and the lowest mortality were determined at 0.360 mg/kg deltamethrin dosage on wheat. On barley and maize, highest mortality were 100 % at 0.360 mg/kg deltamethrin dosage on wheat and the lowest mortality were determined at 0.132 mg/kg deltamethrin dosage for six-moth storage. For 12-moth storage, the highest mortality were 100% on barley and corn and the lowest mortality were at 0.132 mg/kg on barley and maize.