Depolanmış tahılda deltamethrin'in testereli böcek Oryzaephilus surinamensis (L.)'e (Coleoptera: Silvanidae) rezidüyel etkisi üzerinde araştırmalar
Residual effects of deltamethrin against the sawtoothed grain beetle, Oryzaephilus surinamensis (L.) (Coleoptera:Silvanidae) on treated cereal grains
- Tez No: 489285
- Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT EMEKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada; depolanmış tahılda önemli bir zararlı olan Oryzaephilus surinamensis'e deltamethrin'in kalıcı etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla, farklı dozlarda uygulama yapılmış buğday, arpa ve mısır tanesi içeren 100 ml hacimli PVC kaplara 6 ve 12 ay süresince ayda bir kez, 6 gün boyunca O. surinamensis bulaştırılmıştır. 20±1 °C sıcaklık ve % 65±5 orantılı nemde 6 gün iklim dolabında bekletildikten sonra ergin bireylerin ölüm oranı belirlenerek değerlendirme yapılmıştır. Yapılan değerlendirme sonucu ölüm oranının 6 ve 12 ay boyunca her dozda farklı düzeylerde olduğu belirlenmiştir. Altı aylık dozlarda en yüksek ölüm oranı arpada 6,0 l/100 ton ürün dozunda belirlenirken (ortalama % 71,5), en düşük etkinlik mısırda 2,2 l/100 ton ürün dozunda (ortalama % 47,67) belirlenmiştir. Oniki aylık dozlarda en düşük ölüm oranı 4,4 l/100 ton ürün dozunda buğdayda (ortalama % 61,17) belirlenirken, en yüksek etkinlik ise mısırda 12,0 l/100 ton ürün dozunda (ortalama % 90,17) belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the residual efficacy of deltamethrin was investigated for up to 12 months against Oryzaephilus surinamensis, an important pest of stored cereals. Wheat, barley and maize were treated with deltamethrin at different dose rates according to 6 or 12 month protection. Adults were then exposed to samples taken monthly from these treated commodities for 6 days in 100 ml PVC vials at 20oC and 65 % r.h. and mortality rates were assessed following 6 days of exposure. Among the dose rates relating to 6 month-protection, highest mortality (71,5 %) was obtained in barley treated at 6,0 L/100 tons crop, whereas the least mortality (47,67 %) was observed in maize treated at 2,2 L/100 ton crop. In terms of 12 month-protection, the least mortality (61,17 %) was obtained in wheat treated at 4,4 L/100 tons crop, whereas the highest mortality (90,17 %) was observed in maize treated at 12,0 l/100 ton crop.