Meyve bahçelerinde kullanılan bazı ilaçların Anthocoris nemoralis (F.) (Heteroptera: Anthocoridae)'e etkileri üzerinde araştırmalar
Investigations on the effects of some insecticides used in fruit orchards on the Anthocoris nemoralis (F.) (Heteroptera: Anthocoridae)
  1. Tez No: 465062
  2. Yazar: BABOO ALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AVNİ UĞUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, meyve bahçelerinde kullanılan bazı ilaçların Anthocoris nemoralis'in farklı biyolojik dönemlerine ve farklı periyotta uygulamalarına bağlı etkileri incelenmiştir. Buna göre en yüksek ölüm oranı %96.66 ile 72 saat uygulamasında 3. nimf döneminde Dursban ve Delegate insektisitlerinde belirlenirken, en düşük ise %3.33 ile 24 saatlik sürede 3. nimf döneminde Delegate ilacında tespit edilmiştir. İnsektisitli ortamda A. nemoralis'in farklı biyolojik dönemlerinin bir günlük ortalama av tüketim oranı en fazla %27.70 ile avcı böceğin dişi, en az ise %18.44 ile 3. nimf döneminde ortaya çıkmıştır. Farklı ilaçlara göre av tüketim oranı ise en yüksek %30.83 ile kontrol grubunda, en düşük ise Movento insektisit uygulamasında (%20.56) gözlenmiştir. A. nemoralis'in farklı insektisitli ortamlarda 5 gün boyunca tutulması sonucunda 1. (24 saat) ve 2. gün (48 saat) sonunda yumurta açılımı olmazken, 5. günün sonunda (120 saat) ise %58.11 ile en yüksek yumurta açılım oranı kaydedilmiştir. Predatör böceğin farklı biyolojik dönemlerine göre en fazla ilaca yönelim %58 ile 2. nimf, en az ise %42 ile 1. nimf döneminde gözlenmiştir. En fazla ilaca yönelim %70-100 ile Movento ilacında, en az ilaca yönelim ise %20-30 ile Dursban ve Dimilin insektisitlerinde gözlemlenmiştir. A. nemoralis'in (ölüm oranı, av tüketimi, yumurta açılımı) insektisitlere en dayanıklı dönemi dişi olurken, en hassas ise 3. nimf dönemi olmuştur. Bununla beraber en az uzaklaştırıcı etkiye sahip Movento, en çok uzaklaştırıcı etkiye sahip insektisit ise Dursban ve Delegate insektisitleri olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmanın sonuçlarına göre meyve bahçelerinde zararlılara karşı kullanılabilecek en uygun ilacın A. nemoralis'e en az zarar veren Movento olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of some insecticides, used in fruit orchards, on different biological stages of Anthocoris nemoralis, and their applications in different periods were examined. According to this, the highest mortality rate (96.66%) was observed in third nymphal instar in Dursban and Delegate insecticides after 72 hours. The lowest mortality rate (3.33%) was recorded again in third nymphal instar in Delegate insecticide within 24 hours. The one-day highest prey consumption of A. nemoralis was determined in female adult stage as 27.70%, while the lowest was recorded as 18.44% in third nymphal instar. As far as the prey consumption with respect to different insecticide is concerned, the highest rate was found in control treatments (30.83%), while the lowest (20.56%) was noted in Movento treatments. There was no egg hatching has been observed in first and second day after keeping the predatory bug under different insecticidal conditions. At the end of fifth day, the highest egg hatching has been observed in control treatments (32.43%) followed by Dimilin (30.35%), while the lowest egg hatching (14.70%) has been recorded in Dursban insecticide. The highest mean response (58%) to different pesticides has been observed in second nymphal instar while the lowest mean response (42%) was recorded in first stage of the bug. In conclusion, Movento would be suggested to use against different insect pests of fruit orchards which is less harmful to A. nemoralis as compared to other pesticides. It is also advised to use Movento in any IPM program along with the biological control of the insect pests of fruit orchards.