Kent kimliğinin oluşturulmasında yavaş kent modelinin peyzaj mimarlığı açısından irdelenmesi
Interpretation of slow city model in the formation of the city identity from landscape architecture's aspect
  1. Tez No: 465063
  2. Yazar: ÖZLEM CANDAN CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 292
Özet
Bu doktora tez çalışmasında; İzmir'e bağlı Seferihisar kentinde Yavaş Kent Hareketi'nin kent kimliği üzerine etkileri kentte yaşayan bireyler ve konuya ilişkin uzmanların algısal değerlendirmesi üzerinden saptanmıştır. Çalışmada verilerin elde edilmesi; farklı gruplara uygulanan üç aşamalı anketlerle sağlanmıştır. İlk aşamada Seferihisar'da yaşayan 288 kişi ile yüz yüze görüşme yoluyla kentin kimlik ögelerini saptamaya yönelik anketler gerçekleştirilmiştir. Daha sonra, Yavaş Kent Hareketi'nin kent kimliğini yönlendiren ölçütleri seçilerek, peyzaj mimarlığı çalışma alanları doğrultusunda sınırlandırılmıştır. Anket sonuçlarına göre saptanan kimlik ögeleri bu bağlamda değerlendirilmiş ve çalışmanın ikinci basamağında 9 konu başlığı belirlenmiş ve kentte bu kapsamda fotoğraflama çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Alanda çekilen 18 adet fotoğraf görsel algıyla ilgili tasarım ölçütleri bağlamında uzmanlar tarafından değerlendirilmiştir. Uzman görüşlerinin sayısal çözümlemeleri doğrultusunda; fotoğrafların kurgu-tasar görüntüleri hazırlanarak Seferihisar'da yaşayan ve Yavaş Kent Seferihisar'la ilgili bilgi sahibi farklı bir uzman grubu aynı tasarım ölçütleri açısından görüntüleri değerlendirmiştir. Araştırmada elde edilen veriler doğrultusunda; Seferihisar'a ilişkin planlama stratejileri geliştirilmiş ve Yavaş Kent Seferihisar'a ilişkin kentsel tasarım rehberi önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this doctoral dissertation; In Seferihisar, Izmir Province, which is the first Slow Cities of Turkey, the influence of the Slow Urban Movement on urban identity was determined through perceptual evaluation of urban residents and subject experts. In this study the data was obtained through three-step surveys applied to different groups of people. At the first stage, face-to-face interviews were conducted with 288 people living in Seferihisar to identify the identity elements of the city. Later, the criteria for orienting the urban identity of the Slow City Movement were selected and limited in the direction of the study areas of landscape architecture. The identity elements were evaluated according to the results of questionnaire and 9 topics were determined and photographing studies were carried out with this direction in the city. 18 photographs were evaluated by experts in terms of visual perception related to design criteria. According to the results, the editing-design images of the photographs were prepared and the experts with knowledge about Slow City Seferihisar evaluated the images in terms of the same design criteria. In line with the data obtained in the research; The planning strategies for Seferihisar and suggestions for the urban design guidelines of Slow City Seferihisar have been developed.