Türkiye ve Avrupa Birliği üyesi bazı ülkelerde deniz balıkçılığı alanında ,faaliyet gösteren kamusal araştırma enstitülerinin araştırma faaliyetleri ve araştırıcı özellikleri açısından değerlendirilmesi
The evaluation of governmental research institutes of Turkey and certain eu member states regarding to marine fisheries in terms of research facilities and their researcher properties
  1. Tez No: 465069
  2. Yazar: ŞENEL BİRCEYUDUM EMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKNUR MERİÇ TURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Ziraat, Aquatic Products, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu tez çalışmasında,Türkiye ve Avrupa Birliği üye devletlerinden Bulgaristan, İspanya, İtalya, Romanya ve Yunanistan'ın balıkçılık sektörü, kamuya bağlı deniz alanında faaliyet gösteren araştırma enstitüleri ve araştırıcı özellikleri incelenmiştir. Bu kapsamda, AB Ortak Balıkçılık Politikası ve Bilim ve Araştırma Politikası ile, 2007 – 2013 döneminde uygulama alanı bulan Yedinci Çerçeve Programının özelliklerine değinilmiştir. Balıkçılık sektörü açısından, avcılık ve yetiştiriciliğe ilişkin verilerin, ülkelerin coğrafi özelliklerine göre şekillendiği ve tüketim miktarının sektördeki pay ve alışkanlıkla ilgili olduğu düşünülmektedir. Araştırma enstitüleri açısından ise, tüm ülkelerde bir merkezi yapılanma olduğu gözlemlenmiştir. Tez kapsamında değerlendirilen ülkelerde faaliyet gösteren araştırma enstitüleri, yedinci çerçeve programı kapsamında projelere dahil olmuşlardır. İspanya ve İtalya'da araştırma gemi sayısı diğer ülkelere göre oldukça yüksek bulunmuştur. İspanya, Romanya ve Türkiye'de araştırma enstitülerinin yayınladığı çeşitli indekslerde taranan bilimsel yayınları olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the governmental research institutes of Turkey and certain EU Member States (Bulgaria, Greece, Italy, Spain and Romania) regarding to fisheries sector and marine fisheries in terms of research facilities and their researcher properties was examined. In this regard, it was referred Seventh Framework Programme properties from 2007 to 2013 as well as Common Fisheries Policy and EU Research&Innovation Policy. In terms of fisheries sector, it is thought that catches and aquaculture are shaped according to the geographical characteristics of the countries and the fisheres consumption is related to the share and habit in the sector. Research institutes are showed centralized structure in all countries. The research institutes of the countries evaluated under the thesis were included in the projects within the scope of the seventh framework programme. In Italy and Spain, the number of research vessels were considerably higher than in other evaluated countries. The research institutes, which were located in Romania, Spain and Italy, were publicated articles by related recearch institutes.