Peyzaj tasarımı çalışmalarında mizah sanatı üzerine bir araştırma
A research on humor art in landscape design studies
  1. Tez No: 465068
  2. Yazar: GİZEM DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bir çok araştırmacı kentsel çevrenin başarılı bir şekilde tasarlanması için bazı temel kriterlerin olduğunu belirtmiştir. Yaşanılabilirlik, kimlik, insanlar arasındaki ilişki ve özellikle“eğlence”başarılı tasarımda çok önemli birer role sahiptir. Bu nedenle, kamusal mekanları daha eğlenceli hale getirmek için kamusal sanat ve sokak sanatını mizahla birlikte kullanabiliriz. Bu yüksek lisans tez çalışmasının ilk amacı, bir sanat olan mizahın peyzaj alanlarındaki sanat eserlerine etkilerini incelemektir. İkinci amaç ise mizah sanatının, kamusal sanat ve sokak sanatı ile birlikte kullanılmasının peyzaj mimarlığına katkısını incelemektir. Bu bağlamda, öncelikle bu türdeki çalışmalar ve bunların peyzaj mimarlığındaki uygulamaları ayrıntılı olarak incelenmiş ve sunulmuştur. Bu bağlamda kamusal sanat; heykel, dijital kamusal sanat, graffiti, şablon, çıkartma, poster, duvar resmi, bitkilerle birlikte yapılmış duvar resimleri, 3 boyutlu sokak sanatı, kurgu yapıt (enstalasyonları) ve gerilla tiyatrosu kategorilerine ayrılmıştır ve irdelenmiştir. Peyzaj mimarlığında, bu türlerin mizah ile kullanımları tarihsel zaman aralığında ele alınmıştır. Bu tez peyzaj mimarlığında mizah sanatının kullanımının peyzaj alanlarını daha çekici ve eğlenceli kılmak için yeni fırsatlar sağladığını ortaya koymuştur. Sonuç olarak bu araştırma, mizahı sokak sanatı ve kamusal sanatla birlikte kullanarak daha başarılı peyzaj tasarımları yapılabilmesi için peyzaj mimarlığı ile ilgili araştırmalara kaynak oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
Many reserchers have stated that there are some fundamental criteria in order to design urban environtment succesfully. Livability, identity, relationship among people, and especially“joy”plays a crucial role in successfull design. Therefore, we can simultaneously use public art and street art with humor to get public places more fun. First aim of this MSc thesis is to analyze the effects of humor applications on art works in landscape areas. Second aim is to examine the contribution of humor art to the public art and street art in landscape architecture to design public spaces. In this context, previous studies in these areas and their applications to the landscape architecture were reviewed in detail and presented. In this regard, public art was categorized into sculpture, digital public art, graffiti, stencil, sticker, poster, mural, murals made together with plants, 3d street art, street installations, guerilla theatre. Their usage with humor in the landscape architecture was explored within historical time period. This thesis revealed that the use of humor art in landscape architecture provided us new perspectives to make more convivial landscape areas. As a result, this study will be a source for future researches related to landscape architecture to make more successful landscape designs using public art and street art with humor simultaneously.