Alkanna sieheana ve a. orientalis var. Orientalis türlerinin in vitro kültürü, antioksidan aktiviteleri ile bazı sekonder metabolitlerin incelenmesi
In vitro culture, antioxidant activity and determination of some secondery metabolites in alkanna sieheana and a. Orientalis var. orientalis
  1. Tez No: 465087
  2. Yazar: CENNET YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK BAŞALMA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmada A. orientalis var. orientalis ve A. sieheana Rech. fil. takson tohumlarının canlılık ile çimlenme kabiliyetleri araştırılmış, doğal ortamdan elde edilen bitki eksplantlarının yüzey sterilizasyonu, in vitro şartlarda yaprak, yaprak tabanı, kök, sap kısımlarından kallus, sürgün ile kök rejenerasyonları incelenmiştir. Tetrazolium Testi uygulaması ile her iki taksonun tohumlarının canlılık oranı %95 üzerinde bulunmuştur. Buna rağmen en yüksek çimlenme oranı %8.3 olarak kaydedilmiştir. In vitro şartlarda tohum kabuğu çıkartılarak farklı büyüme düzenleyici uygulamalarında kültüre alınan tohumlarda ise en fazla %91.6 sürgün gelişimi, %75 kallus oluşumu ve %40 kök oluşumu elde edilmiştir. Farklı oksin ile sitokinin büyüme düzenleyicileri ve kombinasyonlarında sap ile yaprak tabanı eksplantlarında kallus (>%86.6) ve sürgün (%66.6-%0) oluşum kabiliyetlerinin daha yüksek olduğu gözlenmiştir. In vitro şartlardan ve doğal ortamdan elde edilen örneklerin farklı konsantrasyonlarda 2,2-difenil- 1- pikrilhidrazil (DPPH) aktivitesi incelenmiş, 250 µg/ml konsantrasyondaki en yüksek inhibisyon oranı %45 ile A. orientalis taksonunun kök ekstraktlarından elde edilmiştir. En yüksek toplam flavonoid içeriği ise A. sieheana taksonunun 0.25 mg/L benzil amino pürin (BAP), 0.5 mg/L kinetin (KIN), 1.0 mg/L indol butirik asit (IBA) içeren besin ortamında yaprak tabanı eksplantlarından oluşan kallus ekstraktlarından (139.89 mg kuarsetin eşdeğer (QE)/g ekstrakt) olarak elde edilmiştir. En yüksek toplam fenolik içeriği de A. orientalis taksonunun kök ekstraktlarından 172.80 mg gallik asit eşdeğer (GAE)/g ekstrakt olarak tespit edilmiştir. Ayrıca A. sieheana taksonunun köklerinden elde edilen alkanin miktarının A. orientalis taksonunun köklerinden elde edilenden 23 kat daha fazla olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was investigated viability and germination abilities of A. orientalis var. orientalis and A. sieheana Rech. fil. seeds. Plant explants obtained from natural environment were reseached surface sterilizations. Leaf, stem, leaf base, root parts were investigated callus induction, shoot and root regeneration in vitro. With application of tetrazolium test, survival rate of the seeds was found above 95%. However, the highest germination rate was calculated as 8.3%. But maximum 91.6% shoot growth, 75% callus formation and 40% root formation were obtained from seeds removed seed coats cultured in different growth regulators in vitro conditions. It was observed that stem and leaf base explants were had higher callus (> 86.6%) and shoot (66.6%-0%) regeneration abilities on different auxin and cytokine growth regulators and combinations than leaf and root explants. It was investigated 2,2-diphenyl- 1-picrylhydrazyl (DPPH) activity of different concentrations of samples obtained from in vitro and natural environment. The highest inhibition rate (45%) at the concentration of 250 μg / ml was observed root extracts of A. orientalis. The highest total flavonoid content (139.89 mg of quercetin equivalent (QE) / g of extract) was obtained from callus extracts of leaf base explants of the A. sieheana in nutrient medium containing 0.25 mg / l benzyl amino purine (BAP), 0.5 mg / l kinetin (KIN) and 1.0 mg / l indole butyric acid (IBA). The highest total phenolic content was also determined 172.80 mg gallic acid equivalent (GAE) / g extract from root extracts of A. orientalis. Moreover, amount of alkannin obtained from roots of A. sieheana was identified 23 times greater than amount of alkannin obtained from roots of A. orientalis.