Pamukta farklı sulama seviyelerinin yaprak su potansiyeli ve klorofil içeriğine etkisinin incelenmesi
Evalution of the effect on leaf water potential of different irrigation levels in cotton
- Tez No: 465092
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN DEĞİRMENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, 2016 yılında Kahramanmaraş İli Doğu Akdeniz Geçit Kuşağı Araştırma Enstitüsü deneme alanında yürütülmüştür. Araştırma farklı sulama seviyelerinde yaprak su potansiyeli ve klorofili değerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada sulama konularına verilecek sulama suyu miktarının belirlenmesinde Class A pan buharlaşma kabından elde edilen değer beş günde bir damla sulama yöntemi ile tam sulama (S100); S100'de verilen suyun %25 eksiği kadar sulama suyu uygulaması, S75; S100'de verilen suyun %50 eksiği kadar sulama suyu uygulaması, S50; ve sulamasız S0 olmak üzere 4 farklı sulama uygulaması 3 tekerrür altında gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucuna göre S100, S75, S50 ve S0 deneme konularına sırasıyla 887, 654, 533 ve 0 mm sulama suyu uygulanmıştır. Sulama konularına göre kütlü pamuk verimleri sırasıyla 481, 406, 213 ve 106 kg da-1, çırçır randımanı sırasıyla % 40, % 40, % 39 ve % 41 olmuştur. Yaprak su potansiyeli sulama konulara göre sulama öncesi alınan ölçümler, S100: -23.4 ile -26.91 bar, S75: -22.74 ile -26.1 bar, S50: -26.6 ile -31.08 bar ve sulamasız koşul S0'da -33.08 ile -41.24 bar olarak ölçülmüştür. Yaprak klorofil içeriği sulama öncesi ortalama (SPAD) 38.3 – 46.9 arasında olduğu bulunmuştur. Sulama konuları dikkate alındığında yaprak su potansiyeli ve klorofil değerinin su stresinde belirlemede ve sulama programlanmasında kullanılacağı söylenebilir. Farklı seviyelerde oluşturulan su stresi düzeylerinde S100 (tam sulama) dışındaki sulama konularında yaprak alan indeksini, kütlü verimi, odun dalını ve koza sayısını olumsuz etkilerken, çırçır randımanını tam tersi şekilde etkilemiş ve meyve dalında pek bir değişiklik olmadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out during the cotton growing season of 2016 in Kahramanmaraş Province Eastern Mediterranean Crossing Belt Research Institute trial site. This research was conducted to determine leaf water potential and chlorophyll content different levels. The amount of irrigation water to be applied to the irrigation is based on five-day emulative. Class A pan evaporation irrigation treatment are as following . Full irrigation (S100) bloks, 25% of S100 is S75, 50% of S100 is S50 and S0 is non-irrigated. The experimental design was randomly 4 blok with three replications. According to the result of the study, S100, S75, S50 and S0 test subjects were given 887, 654, 533 and 0 mm irrigation water in order. Mean seed cotton yield and ginning efficiency fort he treatment are as following, 481, 406, 213 and 106 kg da-1 , %40, %40, %39 and %41, respectively. In the case of leaf water potential irrigation issues, the result are taken as S100: -23.4 and -26.91 bar, S75: -22.74 and -26.1 bar, S50: -26.6 and-31.08 bar, and S0's -33.08 and -41.24 bar in non-irrigation condition. Leaf chlorophyll content before watering (SPAD) between ) 38.3 – 46.9. It can concluded that leaf water potential and chlorophyll content can be used to determination water stress and used for irrigation programming. It has been observed that the opposite is affected by the cotton gin randomness and there is not much chance in the fruit barnch, while different levels of water stress levels are affecting the leaf area index, congruous yield, wood branching and number of cocoons in irrigation areas outside of S100 (full irrigation).