Kahramanmaraş bölgesinde yetişen bazı orkide türlerinin mikorizalarının izolasyonu ve tanımlanması
Isolation and identification of mycorrhizal fungi of some orchids species grown in the Kahramanmaras region
- Tez No: 465145
- Danışmanlar: PROF. DR. SERMİN AKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalıĢmada KahramanmaraĢ doğal florasında yetiĢen ve salep elde edilmesinde kullanılan fazla yumruya sahip Anacamptis pyramidalis, Neotinea tridentata, Orchis coriophora, Ophrys apifera , Orchis coriophora, Anacamptis laxiflora ,Orchis punctulata, Orchis anatolica ve Dactylorhiza osmanica orkide türleri çalıĢılmıĢtır. Bu türlere ait yumru ve kökler yüzeysel sterilizasyon iĢleminden sonra mikorizal izolasyon ortamına aktarılmıĢtır. Daha sonra besin ortamları bir hafta boyunca 25-28 °C‟de inkübasyona bırakılmıĢtır. Ġnkubasyon döneminin sonunda her bir petrideki saf kültürün fotoğrafı çekilmiĢtir ve çıplak gözle incelenerek morfolojik özellikleri kaydedilmiĢtir. Proje sonucunda Orchis coriophora, Orchis anatolica (BaĢkonuĢ Mevkii), Dactylorhiza osmanica orkide türlerinde Rhizoctonia solani , Anacamptis pyramidalis, Neotinea tridentata, Orchis coriophora ,Anacamptis laxiflora, Orchis anatolica (Önsen Beldesi) orkide türlerinde Rhizoctonia sp. fungus türüne rastlanmıĢtır. Ophrys apifera orkide türünde herhangi bir bulguya rastlanmamıĢtır.
Özet (Çeviri)
In this study, grows a natural flora and KahramanmaraĢ salep obtaining species of Orchid have more if the root is used in used. Anacamptis pyramidalis, Orchis coriophora, Ophrys apifera column Neotinea tridentata, Orchis coriophora Anacamptis laxiflora, Orchis punctulata,,, Orchis anatolica Orchid types studied. This species belongs to the tuber and roots are superficial sterilization after mycorrhizal transferred to the isolation environment. Then for a period of one week the nutrient environments 25-28 ° c drying oven in incubation have been released. As a result of the project, Orchis coriophora, Orchis anatolica (BaĢkonuĢ Mevkii), Rhizoctonia solani, the types of Orchid Dactylorhiza osmani Anacamptis pyramidalis, Orchis coriophora Neotinea tridentata, Anacamptis laxiflora, Orchis anatolica, (Önsen Bölgesi) Orchid types, Rhizoctonia sp. fungus type were found. Ophrys apifera column Orchid type any finding has not been demonstrated.