Doğu Akdeniz bölgesinde yetişen orkideler ve yetişme ortamı nitelikleri ile tehdit faktörlerinin araştırılması
Eastern Mediterranean region and grows orchids with the threat of habitat characteristics to investigate factors
  1. Tez No: 256513
  2. Yazar: GÜLDEN SANDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN SÖĞÜT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Doğu Akdeniz Bölgesinde 75 takson (13 cins) yetişmektedir. Çalışmada Mersinden başlayarak, Kahramanmaraş'a uzanan bölgede (0-1777m) üç yıllık sürede 37 orkide türü saptanmıştır. Kanonik Uyum Analizi sonucunda orkide türlerinin dağılımında en etkili çevresel etkenin yükseklik olduğu belirlenmiştir. Mediteran-montan iklim kuşağına özgü tür belirlenememiş, ancak sadece Submediterran (5 tür) ve Mediterran (9 tür) kuşaklarda yetişen türler belirlenmiştir. Analizlere göre orkideler topraklarda bulunan N, P2O5, K2O, Karbon, Organik madde ve kum oranı ile ışık isteği yönünden seçici olabilmektedir. Üç yıl içinde sırasıyla en fazla yerleşim, insan etkisi, piknik yapma, tarımsal aktiviteler, otlatma, ulaşım aktivitelerinden olumsuz yönde etkilenme olmuş; bazı parseller (% 20.5) yok olmuştur. Koruma alanları, mezarlık ve ormanlar korumada en etkin kullanımlardır. Yaygınlık ve parsellerdeki sıklıkları değerlendirildiğinde kırmızı kitapta değişmesi gereken kategorilerin olduğu türler bulunmaktadır. Bölgede yeni kayıtlar da (2 tür) olduğundan, tür yayılış alanları yeniden belirlenmelidir. Orkidelerin korunması için yayılış alanlarının belirlenmesi, korunması gerekenlerin bulunduğu alanların öncelikle korunmaya alınması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In eastern Mediterranean Region, 75 taxa (13 species) grow in wild flora. In the regions from Mersin to Kahramanmaraş where the altitude varies between 0 to 1777 m, 37 orchid species were determined. As a result of canonical integration analysis the altitude was found as the most influential environmental factor on the distribution of orchid species. Although no species, which is specific for Mediterran-Montan climatic zone, were determined, 5 Sub-mediterran and 9 Mediterran species have been identified in frame of this study. According to results orchids can be selective in terms of N, P, K and C needs in soil, sand quantity and light requirement. The surveyed plants are mostly influenced by rural residential, social and agricultural activities, grazing and vehicle traffic. In three years it has been observed that some of plots, which amount is 20.5% were destroyed. Protected places, cemeteries and forests are most conserved areas. From the point of spreading and frequency in growing areas the categories of some species should be changed in the red book. As there are new records with two species in the region, distribution of new species should be determined again. To protect orchids the distribution areas should be determined. In the regions where the conservation is necessary, it should be done immediately.