Kahramanmaraş bölgesi için seralarda örtü malzemesi ve ısı tasarruf önlemlerinin ısıtma yüküne etkisinin uzman sistem ile belirlenmesi
Determination of the effect of heat saving precautions and cladding materials on heat requirement via expert system in the Kahramanmaras region greenhouses
  1. Tez No: 465144
  2. Yazar: YUSUF TEMİZKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ÇAYLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Seralarda ısıtma yapılarak üretim ve kalite artışı sağlanabilmektedir. Ancak Ülkemizde seracılığın yaygın bir şekilde yapıldığı Akdeniz bölgesinde, seraların birçoğunda ısıtma sistemi kullanılmamaktadır. Isıtma sistemlerinin ilk yatırım maliyetleri yüksektir. Öngörülemeyen enerji maliyetleri ve karlılık konusu ise üreticiler için bir başka engel oluşturmaktadır. Seralarda ısıtma yükünün hesaplanmasında bölgesel olarak uzun yıllık iklim verileri, sera örtü malzemesi türü ve niteliği, ısı perdesi kullanımı, ısı perdesi türü, ısıtma sistemi, sera sızdırmazlık durumu, yetiştirilecek bitki türü, güneş radyasyonu, rüzgâr, aydınlatma vs. gibi birçok farklı parametre önemli rol oynamaktadır. Aynı zamanda hesaplanacak ısıtma yükü, projelenecek sistemin ısıtma gücünün belirlenmesinde de temel kıstastır. Bu sebeple hesaplamaların tam ve doğru olarak yapılması yatırım maliyeti ve sistemin etkinliği açısından önem arz etmektedir. Bu çalışma ile Kahramanmaraş bölgesi için farklı sera tipleri ve ısı tasarruf önlemlerine göre ısıtma sistemi projelerine temel teşkil eden ısıtma yükü, bir uzman sistem yazılımı ile belirlenmiş ve diğer bölgelerdeki seralarla kıyaslanarak bölgenin seracılık açısından potansiyeli değerlendirilmiştir. Ayrıca elde edilen sonuçlar üzerinden bölge için en uygun sera tipi önerisi ile ısı tasarruf önlemleri irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Yield and quality can be achieved by heating to increase in greenhouses. However, in most of the greenhouses the heating system is not used in the Mediterranean region where greenhouse is widely used in our country. The initial investment costs of heating systems are high. Unpredictable energy costs and profitability are another obstacle for producers. Many different parameters play an important role in the calculation of the heating load to the surroundings. Such as regional long-term climate data, greenhouse cover material type and quality, thermal screen usage, type of thermal screen, heating system, greenhouse tightness condition, plant species, solar radiation, wind, lighting, etc. Also the heating load to be calculated is the basic criterion for determining the heating power of the system to be projected. For this reason, accurate calculations are important in terms of investment cost and system efficiency. In this study, different types of greenhouses for Kahramanmaras region and heating load, which is the basis of heating system projects according to heat saving, have been determined by expert system software and compared to other regions, potential of Kahramanmaras for greenhouse production has been assessed.