Kapalı çocuk oyun alanlarında doğa odaklı bir tasarım yaklaşımı
Interior design of indoor children's play area approach in natural elements
- Tez No: 465165
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR ÖKTEM ERKARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çocuk oyun alanlarının çocuğun fiziksel ve zihinsel gelişimi üzerindeki etkileri tartışılmaz derecede önem taşımaktadır. Bu sebeple oyun alanlarında tasarım kurgusunda, estetik, işlev ve doğa ile etkileşim ve eğlence olgularının göz önünde bulundurulması gerekir. Kurgulanan alan, çocuğun oyun kurma gücünü ve psikolojisini doğrudan etkileyecektir. Mekânda kullanılacak malzemelerin çocukların sağlığı açısından uygun olması dikkat edilmesi gereken bir diğer tasarım faktörüdür. Yaş Aralığı 6-10 olan çocukların bulundukları mekânlarda aynı zamanda güvenlik de önem taşımaktadır, bu sebeple tasarlanan oyun elemanları ve seçilen malzemelerin bu yönde incelenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Effects of children's playground on physical and mental development of a child has an unquestionable degree of importance. Design fiction in the playground must be created my conjunction with aesthetic and nature. Constructed area will affect childrens ability to create and their psychology. Materials must be appropriate for the venue to be used in children's health. Security is an important issue in places where children aged between 6-10 years plays and this is why the game elements and materials to be used should be selected in this direction.