Çözünür, yeni diketopirolopirol türevi fotosensörlerin sentezi ve floresans özelliklerinin belirlenmesi
Synthesis and determination of fluorescence properties of new, slouble diketopyrrolopyrrole type photosensitizers
  1. Tez No: 465164
  2. Yazar: SEVİL TÜRKÇEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK DİNÇALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tezde, karışım heteroeklem güneş hücresi (BHJC) sistemlerinde yüksek solar enerji-güç dönüşüm verimini hedefleyen yeni tür boyaların sentezi ve yapısal karakterizasyonu çalışılmıştır. Çalışmamızda çıkış maddesi olarak 4-brombenzonitril ve dietilsüksinat reaktifleri kullanılarak DPP1 kodlu diketopirolopirol sentezlenmiştir. Bu yapının çözünürlüğünü arttırmak için sırasıyla etilhekzil ve di-tert-bütil-dikarbonat grupları taşıyan DPP2a ve DPP2b türevleri sentezlenmiştir. Bu yapılara Suzuki kenetlenme reaksiyonuyla indol grupları bağlanarak, DPP3a ve DPP3b kodlu moleküller sentezlenmiştir. Yine Suzuki reaksiyonu ile di-tert-bütil-dikarbonat ile çözünürlüğü artırılmış indol grupları eklenerek, DPP4a ve DPP4b türevleri sentezlenmiştir. Elde edilen yapıların UV-görünür bölge soğurma, floresans emisyon ve floresans bozunma kinetiği ölçümleri yapılmıştır. Döngüsel voltametri yöntemiyle, her molekülün HOMO ve LUMO enerji bant değerleri hesaplanıp, hedef boyaların karışım heteroeklem güneş hücrelerinde kullanılabilme potansiyeli tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, synthesis and structural characterization of new type dye molecules targeted to reach high solar energy-power conversion efficiency for bulk heterojunction solar cells (BHJCs) have been studied. In our studies, DPP1-coded diketopyrrolopyrrole molecule as starting compound was synthesized using 4-bromobenzonitrile and diethylsuccinate reagents. In order to increase the solubility of this dye, DPP2a and DPP2b derivatives substituted with ethylhexyl and di-tert-butyl-dicarbonate groups were synthesized. Then, DPP3a- and DPP3b-coded molecules were synthesized via Suzuki coupling reaction with indole group. Finally, DPP4a- and DPP4b-coded molecules were synthesized again via Suzuki reaction with indole group carrying di-tert-butyl-dicarbonate structure as solubilizing subunit. UV-visible absorption, fluorescence emission and fluorescence decay kinetic measurements of these dyes were studied. HOMO and LUMO energy band levels of these compounds were calculated using cyclic voltammetry. Then, the potential usage of the final products in bulk heterojunction solar cells were discussed.