Effect of molarity of naoh on strength of geopolymer mortar
Naoh'un molaritesinin geopolimer harçlarına etkisi
  1. Tez No: 465168
  2. Yazar: GAILANI MOHAMMED MAHMUD PIRAZHN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KASIM MERMERDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Geopolimerler, sıradan Portland çimentosuna çevre dostu alternatifler olarak özellikleri ve uygulamaları nedeniyle büyük ilgi görmektedir. Geopolimer harç (GPM) sıradan Portland çimento harcı (OPCM) için ortaya çıkan bir alternatiftir ve alüminosilikat kaynak malzemeleri ile alkalin bir çözelti arasındaki bir polikondansasyon reaksiyonu vasıtasıyla üretilmektedir. Nispeten yeni bir materyal olarak, geopolimer harcının bir çok mühendislik özelliği hala tam olarak malzemne belir lenememi tir. Bu çalışmada basınç dayanımı deneysel olarak incelenmiştir. Toplam 12 geopolimer harç yukarıda belirtilen özelliklere göre test edilmiştir. Sonuçlar, yukarıda belirtilen bileşenlerin 90° C'de kombinasyonunun geopolimer harcının mukavemetini olumlu etkilediğini ortaya koymuştur. Deneysel veriler MINITAB16 istatistiksel yazılım ile bir yönlü varyans analizine (ANOVA) tabi tutulmuştur. Bu yöntem sonuçların toplam varyasyonunun büyüklüğünü belirler ve rastgele değişimi her değişkenin katkısından ayırır.
Özet (Çeviri)
Geopolymers have received considerable attention due to their properties and applications as environmentally friendly alternatives to ordinary Portland cement. Geopolymer mortar (GPM) is an emerging alternative to ordinary Portland cement mortar (OPCM), and is produced via a polycondensation reaction between aluminosilicate source materials and an alkaline solution. As a relatively new material, many engineering properties of geopolymer mortar are still undetermined. In this study, the compressive strength, have been studied experimentally. A total of 12 geopolymer mix mortar were tested for the above mentioned characteristics, the results indicate that the combination of the above constituents at 90 oC has a positive impact on the strength of geopolymer mortar .The experimental data was analyzed by an analysis of variance (ANOVA) utilizing MINITAB16 statistical software. This method establishes the magnitude of the total variation in the results and distinguishes the random variation from the contribution of each variable. A conventional level of significance (p < 0.05) was used for the statistical analysis.