Cam tozu, tuğla tozu ve fayans tozu katkılı geopolimer harçlarda yüksek sıcaklık etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of high temperature on glass powder, brick powder and tile powder added geopolymer mortars
  1. Tez No: 842571
  2. Yazar: GAZİ GÜNEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZER SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, çevreye verilen zararı azaltmak ve sürdürülebilir bir yaşam için atık malzemelerden üretilen geopolimer harçların yüksek sıcaklık etkisi altındaki dayanımlarını belirlemektir. Deneylerde silis-alümin kökenli malzeme olarak yüksek fırın cürufu (YFC), cam tozu (CT), fayans tozu (FT) ve tuğla tozu (TT) kullanılmış, alkali aktivatör olarak da NaOH tercih edilmiştir. Başlangıçta, YFC kullanılarak farklı molarite (6 M, 8 M, 10 M, 12 M) ve kür sıcaklıklarında (60°C, 80°C, 100°C) geopolimer harçlar hazırlanmış ve en uygun koşullar 12 M ve 100°C kür sıcaklığı olarak belirlenmiştir. Sonrasında YFC'nin yerine CT, FT ve TT farklı oranlarda ikame edilerek 2'li ve 3'lü karışımlı numuneler hazırlanmış ve dayanım açısından en iyi ikame oranları tespit edilmiştir. Bu numuneler yüksek sıcaklığa (300°C, 600°C, 900°C) maruz bırakılmış, suda ve havada soğutma işleminin ardından dayanım özellikleri, kütle kayıpları ve diğer özellikler belirlenmiştir. Çalışmanın sonucunda elde edilen veriler atık malzemelerden üretilen geopolimer harçların çevre dostu ve sürdürülebilir inşaat malzemeleri olarak kullanım potansiyelini doğrulamıştır.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study is to determine the mechanical properties of geopolymer mortars produced from waste materials under high-temperature conditions, aiming to reduce environmental impact and promote sustainable living. In the experiments, materials derived from silica-alumina sources such as blast furnace slag (BFS), glass powder (GP), tile powder (TP), and brick powder (BP) were utilized, with NaOH chosen as the alkali activator. Initially, geopolymer mortars of different molarity (6 M, 8 M, 10 M, 12 M) and curing temperatures (60°C, 80°C, 100°C) were prepared using BFS and the most suitable conditions were determined as 12 M and 100°C curing temperatures.Subsequently, 2-part and 3-part mixtures were prepared by substituting BFS with different proportions of GP, TP, and BP, and the best replacement ratios were identified based on strength. These samples were subjected to high temperatures (300°C, 600°C, 900°C) and after cooling in water and air, their strength properties, mass losses, and other characteristics were determined. The data obtained as a result of the study confirmed the potential of using geopolymer mortars produced from waste materials as environmentally friendly and sustainable construction materials.